Kompletní uzavírka dálniční přípojky v Říčanech! Klíčová komunikace od Říčan k dálnici D1 dostane kompletně nový povrch

28. 3. 2014

V pondělí 24. března odstartovala I. etapa rekonstrukce jedné z nejvýznamnějších dopravních tepen vedoucích do Říčan - komunikace II/101. Stavební úpravy v úseku od dálnice D1 až po křižovatku s Lipanskou ulicí budou trvat přes dva měsíce. Opravu ve výši přes 28 milionů korun financuje Středočeský kraj s podporou Regionálního operačního programu Střední Čechy.

Říčany se dočkaly další zásadní opravy. Kromě rekonstrukce centrálních ulic Štefánikova a Rýdlova, která byla zahájena na začátku března, se opraví i velmi frekventovaná silnice Říčanská v délce téměř tří kilometrů. Vedení města ji dojednávalo a pomáhalo připravit již od roku 2010.

„Středočeský kraj začíná s rozsáhlou několikakilometrovou rekonstrukci hlavní dálniční přípojky silnice č. 101. Řidiči musejí počítat s kompletní uzavírkou,“ vysvětluje starosta Říčan Vladimír Kořen /Klidné město/ a doplňuje: „Dálniční exit ve směru na Říčany bude kompletně uzavřen jak pro osobní tak kamionovou dopravu. Pro řidiče osobních aut budou muset využívat exit v Průhonicích nebo ve Velkých Popovicích. Řidiči kamionů pak především dálniční síť.“

Rekonstrukce počítá s výměnou živičných vrstev vozovky, včetně zlepšení únosnosti spodních podkladních vrstev, tzv. recyklace za studena. Zároveň dojde k rozšíření komunikace z důvodu bezpečného odbočení na obec Voděrádky ve směru od dálnice D1 a částečná rekonstrukce mostního objektu za tímto odbočením. Zhotovitelem stavby je společnost SKANSKA a.s.

"Stavba bude probíhat po etapách tak, že nejdříve začnou práce ve směru od dálnice D1 v úseku dlouhém cca 200 m (úplná uzávěra pro všechna vozidla ve směru do Říčan mimo vozidel jedoucích do areálu společnosti ProLogis) a úplnou uzávěrou silnice mezi ulicemi Rooseveltova a Lipanská. Současně bude uzavřena i silnice III/00313 mezi obcí Kuří a silnicí II/101. V dalších etapách dojde k úplné uzavírce silnice mezi ulicemi Na Dlouhém (u D1) a kruhovým objezdem u hřbitova " sdělila tisková mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová. 

Plánovaná modernizace I. etapy by se měla stihnout za dva měsíce. „V jednání byly dvě varianty dopravních opatření. První varianta se týkala provádění stavby při úplných uzavírkách jednotlivých částí stavby se stanovením objízdných tras. Druhou možností bylo svedení obou směrů dopravy do jednoho jízdního pruhu se zavedením kyvadlového provozu řízeného provizorní světelnou signalizací. Nakonec jsme se přiklonili k první variantě řešení, které má jednak výhody spočívající v kvalitě prací, ale především dojde k velmi významnému zkrácení celkové doby výstavby,“ říká Milan Pavlík ze společnosti Skanska a.s.

Náhradní trasy umožní urychlení provozu, který by především v dopravní špičce brzdila světelná signalizace pro vozidla svedená do jednoho pruhu. „Objízdné trasy pro osobní automobily povedou po místních komunikacích přes obce Jažlovice, Kuří, Voděrádky a po dálnici D1, nákladní automobily jednosměrně přes obce Všechromy, Světice, Uhříněves, Prahu a po dálnici D1,“ upřesňuje Milan Pavlík.  

Jízdu po novém asfaltovém povrchu si tak řidiči vyzkouší již od června 2014. Náklady na kompletní rekonstrukci silnice jsou ve výši 28,3 milionu korun, z dotace bude poskytnuto 24,1 milionu korun.

„Jsem rád, že se konečně po mnohých jednáních s vedením kraje podaří alespoň tuto část silnice opravit. Odbočovací pruh na Voděrádky navíc přispěje k větší bezpečnosti na této silnici,“ připomíná krajský zastupitel a říčanský radní pro dopravu Miloslav Šmolík /ODS/ a dodává: „Po dokončení této investice budu apelovat na kraji, aby opravili i okolní objízdné komunikace, především z Kuří, a dokončili i opravu silnice v Jažlovicích.“

„Spolupráce na opravách komunikací ve vlastnictví Středočeského kraje je myslím perfektní,“ zakončuje starosta: „Velkou bolestí je ještě Rooseveltova ulice, která svádí dopravu do centra města. Jako město jsme připravili projekt, předali jej kraji a teď doufáme, že brzy nahradí dlažební kostky kvalitní asfalt.“ V přípravách jsou i další etapy rekonstrukce Říčanské ulice. Jejich realizace ale bude záviset na finančních možnostech kraje v dalším období.

 

Adéla Michalová

tisková zpráva města Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena