Komunitní centrum informuje

31. 5. 2024

Nedílnou součástí Komunitního centra Říčany je již devátým rokem paní Irena Kočí. Už jako malá měla potřebu pomáhat, a tak hlídala sousedkám děti a jako studentka střední školy pak jako dobrovolnice pomáhala seniorům s nákupy a úklidem. Později, když učila na druhém stupni, i zde se věnovala pomoci s osobními problémy dětí, někdy i celé rodiny. Co Irenu v její práci povzbuzuje a dodává energii? „K povzbuzení stačí i maličkost. Třeba když mi klient řekne, že už se na mne těšil. Důležité je pro mne vědomí, že se mohu v případě potřeby spolehnout na podporu kolegů a vedení, protože práce je někdy náročná fyzicky i psychicky. Setkala jsem se už s velmi rozmanitými druhy fyzického i mentálního omezení klientů. Několikrát jsem stála u lůžka umírajícího. Člověk se pořád musí učit nacházet správnou míru empatie. Nesmí dopustit, aby ho to semlelo, ale zároveň se nesmí stát pařezem. Pohoda v pracovním kolektivu je proto při této práci obzvláště důležitá. A také je fajn, když si všichni uvědomují, že nikdo není neomylný. Dobíjení energie je třeba hlavně mimo pracovní dobu. Mně pomáhá především muzika a zpěv, blízkost lesa a zahrada. Každou zimu si říkám, že na jaře už žádnou novou flóru kupovat nebudu, ale stejně mně to vždycky dostane. Vejdu se ,jen mrknout‘ do zahradnictví, ale pak přes větve a květy pomalu nevidím z auta na cestu.“ A co by Irena, vzhledem ke své letité praxi v sociálních službách poradila začínajícímu kolegovi? „Na začátku této práce mi kdosi řekl, že musím myslet především na sebe, pak teprve na ostatní. To mi znělo nesmírně sobecky, ale velice brzy mi došlo, jak důležité to je. Klientům pořád připomínáme odpočinek, stravu, pitný režim, ale máme tendenci na to zapomínat u sebe. Začínajícímu kolegovi bych proto připomněla, že pomáhat může jen ten, kdo je sám v pořádku a v pohodě a má na to dost sil. Kolabující pečovatel je klientovi houby platný.“

Paní Ireně přejeme hodně radosti ze zahrádky, ať jí to pořád krásně zpívá nejen s kapelou, ale i v autě na cestách za klienty Komunitního centra Říčany.

Sociální pracovník na sobě pořád musí pracovat, vzdělávat se, předávat si zkušenosti s ostatními kolegy. Díky podpoře Nadace ČEZ si můžeme i v letošním roce dopřát řadu seminářů a školení a pracovat na profesionalizaci celého týmu. S tím souvisí i finanční podpora na nastavení vize a strategie společnosti, tvorba propagačních materiálů a podzimní konference poskytovatelů sociálních služeb v říčanském regionu.

Máme za sebou audit roku 2023. Ucelené informace o tom, jak si Komunitní centru Říčany vedlo, můžete najít ve výroční zprávě, kterou najdete na našich stránkách.

 

Za Komunitní centrum Říčany přejeme všem čtenářům hodně pohodových a slunečných letních dní.

Pavlína Šantorová Filková, ředitelka společnosti

Pokud se chcete stát patronem Komunitního centra Říčany a podpořit nás v naší práci, ozvěte se nám.
Veškeré informace o naší organizaci, podrobné kontakty i návod, jak nás podpořit, naleznete na internetových stránkách www.kcricany.cz.
E-mail: info@kcricany.cz, tel. 774 780 141
Osobní asistence: Bc. Kamila Šourková, tel. 604 522 625.
Program pro rodiny: Lucie Sochůrková, DiS., tel. 737 536 205.  

Irena Kočí

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena