Ladův kraj

31. 5. 2019

Chystá se druhý díl pořadu Cyklotoulky o Ladově kraji

Ať jezdíte na kole či chodíte pěšky, možná znáte jen své nejbližší okolí a to je škoda. Inspirací pro vás může být třeba populární pořad Cyklotoulky, který vysílá Česká televize pravidelně na stanici Sport.

První díl, kde byly představeny trasy a zajímavá místa Ladova kraje, byl odvysílán loni v červnu a je stále k dispozici na webu Ladova kraje v rubrice Cykloturistika (www.laduv-kraj.cz) nebo na stránkách Cyklotoulek (www.cyklotoulky.cz).

Nový díl se bude točit už v červenci v obcích Kaliště, Ondřejov, Hrusice, Mirošovice, Senohraby, Mnichovice a Černých Voděradech. Postupně vám je tedy představíme i tady.

Hrusice jsou srdcem Ladova kraje, leží sice na jižní hranici s mikroregionem Posázaví, ale jako rodiště Josefa Lady jsou symbolem pro celou oblast. Odměnou za návštěvu této malé vesničky vám bude například prohlídka Památníku J. Lady, občerstvení v Ladově zamilované hospůdce U Sejků a pět panelů s výjevy z Ladových pohádkových knížek. Uvidíte místo, kde žil černý kocour Mikeš se svými přáteli. Místo, kde strašil Mulisák se synem Bubáčkem z Bubáků a hastrmanů, apod.

Vedou zde cyklostezky Hrusický okruh (24,5 km) a okružní stezka Krajem J. Lady (76 km), jejichž popisy naleznete opět na „ladovském“ webu.   

Krásný okruh vede Voděradskými bučinami (16 nebo 18,5 km), který je na říčansku asi známější. Přilehlá obec Černé Voděrady má zajímavou trojúhelníkovou náves a pomník s bustou Boženy Němcové. Je pojmenována po černých lesech, které se v okolí vyskytují. V minulosti to bylo místo s množstvím milířů, tedy velkých hranic dřeva, ve kterých se pomalým spalováním vyrábělo hnědé uhlí. Místní naučná stezka patří k jedné z prvních v Čechách.

Pro cyklisty může být zajímavá odbočka v úseku cyklotrasy 0023 do Louňovic k lomu Kaménka. Kámen odtud byl použit ke stavbě Národního divadla. A pokud byste měli náladu se vykoupat nebo si dopřát jen občerstvení, zastavte se určitě na přírodním koupališti Vyžlovka. Cyklotrasa vede většinou krásným a klidným prostředím po zpevněných mírně zvlněných cestách vhodných i pro rodiny s dětmi.

Velkou výhodou „ladovských“ turistických i cyklistických tras je existence železniční trati z Prahy do Benešova, kde se dá lehce cestovat i s kolem. Z mnoha nádraží na trati jsou cyklotrasy navíc přímo vedeny. 

Přejeme pohodové výlety na kole i pěšky!

Příště více o Mirošovicích, Senohrabech a Mnichovicích. 

Hana Bolcková,

Ladův kraj (www.laduv-kraj.cz)

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena