Lesní běh Říčany XCR 2014 byl úspěšný

28. 11. 2014

V říjnu uspořádal náš Běžecký klub Říčany v pořadí už 33. ročník lesního běhu. Jeho uspořádání i letos podpořila celá řada sponzorů, zejména z Říčan. Jim patří dík hlavně za to, že se na většinu z nich můžeme spolehnout i v dalších letech. SOKOL Říčany a Radošovice nám jako již tradičně poskytl zázemí ve svých šatnách, což oceňují především menší děti. Letos již podruhé byl náš závod součástí celostátního poháru terénních běhů SALOMON TRAIL RUNNING CUP 2014, čímž – jak říkám – „jsme postoupili do první ligy“ pořádaných závodů. Současně nás to zavazuje ke zlepšování úrovně závodu. Na druhou stranu chceme, aby náš závod byl především pro běžně sportující veřejnost všech věkových kategorií a zachoval si tak rodinnou atmosféru.

Přestože se nehoníme za překonáváním účastnických rekordů, potěšil nás zájem závodníků, zejména dětí. Celkem se zúčastnilo 470 běhuchtivých zájemců, z toho více než polovina v dětských kategoriích, přesně 241. Každé dítě si po proběhnutí cílem odnášelo sladkou odměnu. Není totiž mnoho závodů, kde by děti závodily v kategoriích se stejně starými soupeři. Různé lidové běhy jsou pouze atrakce a pro rozvoj atletiky nemají prakticky význam.

V prostoru za radošovickou sokolovnou se běhalo od ranních hodin, nejprve tedy dětské kategorie a po poledni byl odstartován hlavní závod na 11, resp. 6 km. Závod dospělých ozdobili svojí účastí přední čeští terénní běžci jako Robert Krupička, Lukáš Pomezný nebo Luboš Gaisl a v ženách Pavla Schorná a Kamila Gregorová. Ale přišli také hlavně běžci bez ambic na přední umístění, běžící zejména pro radost. Všichni si po závodě pochvalovali náročnost tratě a obdivovali možnosti sportování v okolí Říčan.

Výsledky všech běhů byly bezprostředně po doběhu zpracovány i díky měření čipovou technikou a byli vyhlášeni ti nejlepší běžci v každé kategorii. Děti se nejvíce těšily na tradiční zmrzlinové poháry od cukrárny Čiko.

Počasí závodům tradičně přálo. I přes ranní mlhu bylo opět takřka ideální běžecké počasí. Traťové rekordy sice nepadly, ale o to nám opravdu nejde. Nám záleží především na spokojenosti účastníků, a to se nám podle ohlasů snad podařilo.

Musím také poděkovat zejména rodině a všem známým, kteří nám pomohli uskutečnit akci takového rozsahu. Bez jejich pomoci si nedovedu představit, že by se věc podařila.

Na závěr děkuji všem sponzorům a MÚ Říčany za podporu při uspořádání závodu.