U nově otevřené říčanské školky MŠ Zahrádka pro 112 dětí vyroste neobvyklá dětská zahrada.
Říčanům se podařilo uspět v žádosti o evropské finance a projekt se nyní začne měnit v realitu. Děti získají netradiční kouty pro hraní i vystupování. Na hřišti totiž vznikne pódium s hledištěm, nejrůznější zahrádky či vodní prvky a děti se budou moci houpat i v sítích, tzv. hamakách. Projekt bude celkově zaměřen na budování vztahu k přírodě a hospodaření. Finančně ho podpoří Operační program Životní prostředí.
Výstavba školy s kapacitou čtyř tříd skončila v červnu letošního roku. „Nová místa ve školkách Říčany potřebují jako sůl,“ říká starosta Vladimír Kořen /Klidné město/ a dodává: „Ale nejde jen o budovy, ale také o kvalitní vybavení, špičkové výukové metody nebo zahradu, která dá stín, prostor pro hraní na čerstvém vzduchu a bude pro děti podnětná.“
„Jelikož je škola zaměřena na environmentální výchovu, budeme děti vést a nabádat k šetrnějšímu zacházení s přírodními zdroji ve smyslu vážit si přírody a prostředí, ve kterém žijeme,“ říká ředitelka školy Pavlína Matoušková.
Základní koncepcí je rozdělení zahrady na čtyři typy přírodního prostředí: sad s ovocnými stromy, malý smrkový a jedlový lesík, zahrádka se záhonky a vodní část se soustavou korýtek a kanálků.
Centrální část tvoří pahorek, který může v zimě sloužit k sáňkování a v létě je místem pro skluzavku. Prostranství před pahorkem může škola využívat jako přírodní jeviště pro vystoupení a besídky. Hlavní části propojuje okružní mlatová cestička a nechybí zde samozřejmě stromy, keře a trvalky. Prostor doplní různé prvky z přírodních materiálů (kuláče – dřevěné palisády, průlezky, altán, hatě – proutěné ohrádky, bludiště, pískoviště nebo skluzavka) i nejnutnější technologie (rozvod vody pro soustavu korýtek).
„Zajímavostí je, že se děti nebudou na zahradě seznamovat pouze s flórou, ale i s živými zvířaty. Ve voliéře se budou chovat andulky a své místo zde bude mít i hmyzí domek,“ doplňuje autor projektu Dominik Landkammer.
Projekt myslel především na potřeby dětí, jejich přirozený vývoj a kladl důraz také na bezpečnost. „Pestrost a proměnlivost prostředí zahrady bude rozvíjet celkovou osobnost dítěte, jeho tvořivost, podněcovat zvídavost a bádání, posilovat sociální chování a nabízet místo pro přirozenou hru. Děti by se měly naučit s přírodou spolupracovat, pečovat o ni a uvažovat nad ní,“ upřesňuje architekt.
Partnerem projektu je Muzeum Říčany a Ekocentrum Říčany. Celkové náklady se předpokládají kolem 3 milionů korun s tím, že většinu pokryjí evropské dotace. Dotace z Evropského fondu regionálního rozvoje činí 85 % a z Ministerstva životního prostředí 5 %. Zbylou částku uhradí město ze svého rozpočtu.
tisková zpráva města Říčany
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena