Městská policie radí a informuje

25. 8. 2023

Z knihy událostí

6. července, 21.23

Na Říčanské ulici si autohlídka strážníků při průjezdu okolo benzínové čerpací stanice všímá motorového vozidla značky Peugeot, do kterého za jízdy naskakuje osoba na místo spolujezdce. Hlídka se rozhodla provést kontrolu vozidla, jelikož bylo podezření, že řidič vozidla a naskakující spolujezdec ujíždějí od čerpací stanice bez zaplacení. Strážníci zjišťují, že ve vozidle se nachází celkem pět osob. Některé jsou strážníkům z místní znalosti známy pro své závadové jednání v minulosti. Řidič předkládá ke kontrole doklady potřebné k řízení vozidla a na dotaz, zda před jízdou nebo během jízdy požil alkoholické nápoje, uvádí, že měl v odpoledních hodinách pouze jedno pivo. Dále doplňuje, že by pod vlivem alkoholu za volant v životě nesedl. Provedená orientační dechová zkouška jeho přesvědčivé tvrzení vyvrací. Naměřená hodnota je 1,29 ‰ alkoholu v dechu. Řidič je poučen o svých právech a strážníky omezen na osobní svobodě, jelikož je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu. Spolujezdec, který naskakoval do jedoucího vozidla, ale i další osoby ve vozidle jsou ztotožněny, jelikož během jízdy vozidla nebyl nikdo připoután bezpečnostním pásem. Navíc se jedná o děti, které nedovršily věk patnácti let. Osoby byly poučeny o protiprávnosti jednání a nebezpečí v případě dopravní nehody, kdy jedno z dětí sděluje, že mu bylo otcem řečeno, že se vzadu poutat nemusí. Další uvádí, že se nikdy nepoutalo bezpečnostním pásem, nepoutá a poutat se nebude. Na místo je přivolána hlídka Policie ČR k provedení dalších úkonů a opatření. Tímto by událost mohla skončit, ale když bylo na místě vše dořešeno a osoby přepravované na zadních sedadlech z místa odcházely, jedna osoba při odchodu přítomnému strážníkovi vyhrožuje za přítomnosti hlídky Policie ČR a dalších svědků likvidací, a to zastřelením. Střelnou zbraň má údajně doma. Na strážníka si počká na Lázeňské louce, protože ví, že tam dotyčný strážník chodí trávit svůj volný čas. Osoba se dopouští trestného činu, který je Policií ČR zpracován, a muži bylo zanedlouho státní zástupkyní Okresního státního zastupitelství Praha-východ sděleno obvinění pro přečin vyhrožování s cílem působit na úřední osobu a byl dán návrh na potrestání. Osobě hrozí tři roky odnětí svobody.

7. července, 03.30

Policie ČR žádá o prověření spuštěného elektronického zabezpečovacího zařízení u čerpací stanice pohonných hmot na Říčanské ulici. Autohlídka strážníků je na místě do několika desítek vteřin. Je zjištěno, že je otevřené okno na toalety a dále do prostoru čerpací stanice. Na zemi pod oknem leží několik krabiček cigaret částečně vybalených z kartonu. Na místo se dostavuje hlídka Policie ČR a následně i majitel čerpací stanice. Strážníci společně s policisty prověřují nejbližší okolí. Pohozené rabičky cigaret vedou k blízké dobíjecí stanici pro elektromobily, kde je nalezen textilní vak a nezjištěné množství kartonů cigaret. Zdá se, že pachatel měl naspěch. Jeden ze strážníků pokračuje v prohlídce okolí a přes přiléhající silnici si všímá pohybu. Ve škarpě čelem k zemi leží muž v tmavém oblečení, nehýbe se a snaží se schovat. Muž je následně hlídkou policie zadržen a omezen na osobní svobodě. Během komunikace s mužem, který je zjevně pod vlivem návykových látek, jsou strážníky nalezeny gumové rukavice, šroubovák a maska na obličej, kterou dotyčný použil. Ve věci dále šetří Policie ČR.

13. července, 16.58

Na základě zprostředkovaného oznámení na tísňovou linku Městské policie Praha strážníci vyjíždějí do ulice Nerudova. Zde se nachází muž, který vyhrožuje spácháním sebevraždy. Po příjezdu na místo strážníci zjišťují, že muže z místní znalosti znají. Ten je zjevně pod vlivem alkoholu, rozrušený a strážníkům sděluje, že už nemůže dál. Vše se mu zhroutilo a nic se mu nedaří. Musí se vystěhovat z domu, přišel o práci i o svého psa. Strážníci muže uklidňují a při dalším rozhovoru vychází najevo, že muž byl v minulosti pro podobné jednání léčen. Na důkaz svých tvrzení strážníkům ukazuje strom, na kterém je upevněno vodítko po jeho psovi, na kterém se chtěl oběsit. Orientační dechová zkouška prokazuje přítomnost alkoholu v hodnotě 3,07 ‰. Pro posouzení zdravotního stavu muže je přivolána zdravotnická záchranná služba a hlídka Policie ČR. Po provedení všech úkonů na místě události je muž převezen zdravotníky do specializovaného zařízení v Praze.

Jindřich Joch
zástupce vedoucího Městské policie Říčany

7. července, 03.307. července, 03.30

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena