Městská policie Říčany

27. 9. 2019

Městská policie radí a informuje

5. září, 15.17

Strážníci prověřují oznámení o ležící osobě na nástupišti vlakové zastávky v Říčanech. V oznámení není blíže specifikováno, zda se jedná např. o osobu se zdravotními potížemi nebo osobu pod vlivem alkoholu, proto je učiněn urychlený výjezd strážníků na místo události. Na místě je zjištěno, že se jedná o muže, který je strážníkům z místní znalosti znám. Muž je zjevně pod vlivem alkoholu a na nástupišti spí. Na místo se dostavuje i zdravotnická záchranná služba, která provádí vyšetření muže, zda není zraněn nebo ohrožen na životě a zdraví. Provedená vyšetření neprokazují žádné zranění. Strážníci kontaktují mužovu partnerku, která si jej následně převzala do domácí péče. Od ležící osoby na nádraží se strážníci vydávají k psychicky rozrušené klientce…

 

5. září, 15.37

Naléhavé oznámení vyjíždějí strážníci řešit na Masarykovo náměstí, kam se do občanské poradny dostavila klientka, která řeší těžkou životní situaci. Následně pracovnicím poradny sdělila, že hodlá ukončit svůj život a to ihned po odchodu z budovy. Pracovnice klientku zdržují do příjezdu strážníků. Strážníci na místě zjišťují, že klientku poradny z místní znalosti znají a znají i její životní příběh. Psychický stav klientky je neměnný i po rozhovoru se strážníky, proto je přivolána na místo zdravotnická záchranná služba a lékař. Lékař na místě provádí odborné vyšetření klientky a rozhoduje o jejím okamžitém převozu na specializované pracoviště v Praze. Převoz klientky musel být realizován pod dozorem policie ČR tak, aby si klientka při převozu neublížila a nepokoušela se sebepoškozovat.  

 

5. září, 16.30

Po dořešení předchozí události kontaktoval hlídku strážníků na Masarykově náměstí muž, který sdělil, že od oběda postrádá svého nezletilého syna, který po ukončení výuky na základní škole (asi ve 13 hodin) nezvedá mobilní telefon, který vyzvání, doma není a otci není známo, kde se nachází. Strážníkům je předán popis nezletilého chlapce a do pátrání je zapojen městský kamerový dohlížecí systém. Strážníci společně se zákonnými zástupci celou událost oznamují Policii ČR z důvodu vyhlášení pátrání po nezletilé osobě kvůli obavě o její život a zdraví. Strážníci po chlapci aktivně pátrají, autohlídka si po čtvrthodině od přijetí oznámení všímá chlapce odpovídajícího popisu v ulici Dvořákova. Informace je předána Policii ČR a nezletilý chlapec převezen strážníky na služebnu policie, kde je předán do péče zákonným zástupcům. Rodinné nebo výchovné problémy rozhovorem s chlapcem strážníci nezjišťují, pouze došlo k nedorozumění, kdy chlapec měl mobilní telefon s vypnutým vyzváněním uložen ve školním batohu, proto jej neslyšel vyzvánět a nezvedal jej.    

 

10. září, 20.31

Neobvyklou situaci prověřují strážníci na základě telefonického oznámení, že na Masarykově náměstí v prostorách budovy Policie ČR je slyšet, jak nějaký muž hlasitě křičí na službu konající policistku a vyhrožuje jí. Strážníci při příjezdu na místo zjišťují, že před budovou policie stojí muž, který velmi hlasitě telefonuje. Komunikuje velmi agresivně a hystericky, při telefonickém hovoru si stěžuje na odmítnutí ze strany službu konající policistky a na její postup při jednání. Strážníci s mužem komunikují, ale vyjadřování muže je stále velmi hlasité, agresivní a hysterické, na výzvy strážníků k uklidnění v podstatě nereaguje a příliš nereaguje ani na faktické dotazy při komunikaci. Muž opakuje, že je velmi rozčilený, dále uvádí, že mu policie nikdy v těžkých životních situacích nepomohla, že jsou policisté zkorumpovaní. Že je v zoufalé životní situaci, ale že se s ním nikdo nechce bavit ani mu pomoci. Muž dále opakovaně uvedl, že by vše vyřešil tak, že by „to tady vystřílel“ a že si chce pořídit samopal. Všechna uvedená prohlášení opakoval muž v podstatě pořád znovu a znovu. Na toto byla kontaktována službu konající policistka a u muže byla provedena orientační dechová zkouška na přítomnost alkoholu a později i zkouška na přítomnost omamných a psychotropních látek, vše bylo negativní. Předchozím jednáním muže byly naplněny znaky trestného činu a přítomní policisté přistoupili k omezení muže na osobní svobodě. Jelikož se muž bránil, bylo nutné použití donucovacích prostředků. Ve věci dále šetří Policie ČR.

 

11. září, 10.17

Strážníci přijímají oznámení o dopravní nehodě v ulici Říčanská na silnici č. 101/II u Jažlovic. Po příjezdu na místo je zjištěno, že došlo k nehodě dvou osobních vozidel a dodávky a došlo ke zranění osob. Na místo je přivolána Zdravotnická záchranná služba, Hasičský záchranný sbor a Policie ČR. Strážníci po poskytnutí nezbytné pomoci usměrňují provoz ostatních vozidel, ale nakonec je komunikace uzavřena a z důvodu hustoty provozu veškerá doprava odkloněna na okolní obce. K úplnému obnovení provozu na komunikaci došlo až o tři hodiny později, a to po řádném zadokumentování nehody a odstranění vozidel z vozovky.

Jindřich Joch

zástupce vedoucího Městské policie Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena