Městská policie Říčany

29. 8. 2020

Městská policie radí a informuje

Z knihy událostí

3. června, 7.50

Pracovník města oznamuje strážníkům v lokalitě říčanského hřbitova zmatenou ženu, která zde pobíhá po louce, je zašpiněná od bláta a křičí. Po příjezdu na místo události se strážníci setkávají s pracovníkem města, který jim ukazuje směr, kam neznámá žena běžela. Zanedlouho je žena dostižena v nedaleké ulici, je zmatená a dezorientovaná, ale nemá žádná viditelná zranění. Následně je na místo přivolána zdravotnická záchranná služba, ale i Policie ČR, jelikož při ověřování totožnosti je zjištěno, že žena je pohřešována a je po ní vyhlášeno pátrání.

 

11. června, 11.45

Zaměstnanci stavební firmy strážníkům oznamují nezvaného hosta v domě, který se nachází v ulici Černokostelecká. Muž zde není ubytován, není zaměstnancem firmy a nikdo jej nezná. Strážníky po příjezdu na místo kontaktuje oznamovatel, který označuje neznámého muže. Ten když spatří strážníky, utíká a uzamyká se v jedné z místností domu. Strážníci se přibližují ke dveřím místnosti, kdy ve stejném okamžiku muž náhle vychází ven a v ruce drží nůž. Sděluje, že se chce zabít. Strážníci muže důrazně vyzývají, aby nůž odhodil. Výzev muž uposlechl a dochází k jeho uklidnění, je zjevně dezorientovaný a uvádí, že se nachází v Kolíně. Provedená orientační dechová zkouška přítomnost alkoholu vylučuje. Na místo je přivolána zdravotnická záchranná služba a je rozhodnuto o převozu muže na specializované pracoviště v Praze.

 

28. června, 00.20

Na služebně strážníků hledá pomoc muž, který je zraněn. Byl napaden cestou z restauračního zařízení neznámým pachatelem, který projížděl na jízdním kole v ulici 5. května. Cyklista zastavil a požádal jej o cigaretu, poté, co muž odmítl cigaretu vydat, cyklista jej nejprve slovně a poté následně i fyzicky napadá a to tak, že jej sráží k zemi a opakovaně bije. Na služebně strážníků je muži poskytnuta první pomoc a přivolána zdravotnická záchranná služba. Muž dle zjištění záchranářů utrpěl frakturu očnice lícní kosti pravého oka a nosu s hematomem a tržnou krvácející ránou na temeni hlavy. Zdravotníci muže převážejí k dalšímu vyšetření a ošetření do nemocnice. Celá událost je oznámena Policii ČR pro důvodné podezření ze spáchání trestného činu a autohlídka strážníků okamžitě pátrá po neznámém pachateli dle uvedeného popisu, který jim napadený uvedl. Za pomoci veřejnosti se cyklistu daří vysledovat až do místa přechodného bydliště. Zde pachatel ihned po příchodu nechává vyprat své oblečení v automatické pračce, aby se zbavil případných důkazů a nebylo jej možné identifikovat. Strážníci jej ztotožňují, omezují na osobní svobodě a následně předávají pro podezření ze spáchání trestného činu Policii ČR k provedení dalších opatření.

 

13. července, 13.07

Na základě telefonického oznámení vyjíždějí strážníci na Masarykovo náměstí, kde se má pohybovat polonahý muž, který verbálně napadá prodejce v rámci probíhajících trhů i jejich zákazníky. Po příjezdu na místo strážníci zjišťují, že se jedná o muže, kterého opakovaně pro jeho nevhodné chování řeší už od předchozího dne. Nejprve na čerpací stanici pohonných hmot obtěžoval obsluhu, následně se na čerpací stanci vrátil další den a ohrožoval zde obsluhu tyčí, kdy po urychleném příjezdu strážníků nasedl do svého vozidla a z místa ujel. Strážníci svým vozidlem blokují mužovo vozidlo, aby nemohl z místa ujet a na místo přivolávají i Policii ČR, která se o muže též zajímá. Strážníci na místě události zjišťují svědky jeho chování a po příjezdu hlídky policie je muž předveden na nedalekou služebnu k provedení dalších úkonů ze strany Policie ČR. 

 

13. července, 23.31

Při kontrolní hlídkové činnosti si strážníci všímají v ulici Černokostelecká protijedoucího neosvětleného motocyklu, kdy spolujezdec nemá na hlavě řádně připevněnou bezpečnostní přilbu. Strážníci chtějí motocykl a jeho posádku zkontrolovat, ale řidič na pokyn k zastavení reaguje tak, že porušuje dopravní předpisy a ujíždí ulicí Zborovská po chodníku, kde ohrožuje procházející chodce. Zanedlouho však řidič motocyklu zjišťuje, že v ulicích města strážníkům neujede a zastavuje. Při kontrole vychází najevo, že není držitelem příslušného řidičského oprávnění, na motocykl není uzavřeno povinné ručení, nemá od něj žádné doklady a navíc se řidič přiznává, že motocykl řídí pod vlivem alkoholu. Orientační dechová zkouška na jeho přítomnost ukazuje hodnotu 0.54 promile. Na místo je přivolána hlídka Policie ČR, před níž muž přiznává, že je ozbrojen střelnou zbraní. Naštěstí se jedná o plynovou pistoli, která je v zájmu ochrany veřejného pořádku, života a zdraví muži odebrána. Na místo se následně dostavuje i spolujezdec, který v době pronásledování z motocyklu seskočil. Orientační dechová zkouška u něj prokazuje též přítomnost alkoholu a to v hodnotě 0.81 promile. Řidič motocyklu je strážníky předán k dalším opatřením přivolané hlídce Policie ČR. Přestupkové jednání spolujezdce je strážníky oznámeno k projednání příslušnému správnímu orgánu.

Jindřich Joch, zástupce vedoucího Městské policie Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena