Městská policie Říčany

27. 8. 2022

Městská policie radí a informuje

 

Kontrola hřišť, pískovišť a sportovišť

Několikrát během roku, strážníci za pomoci detektoru kovů kontrolují všechna hřiště, pískoviště a sportoviště ve městě. Jedním z termínů kontrol je i období začátku prázdnin, kdy jsou hřiště a sportoviště hojně navštěvována a využívána. Kontrola dětských hřišť a u nich zejména pískovišť je zaměřena na ostré předměty, kterými je možné si způsobit zranění. Kontrolu provádíme i za účasti studentů, kteří vykonávají studijní praxe a brigády u městské policie, a kterým tímto patří naše poděkování za pomoc a spolupráci.

 

Z knihy událostí

 

22. června, 20.30

Strážníci si při kontrolní a hlídkové činnosti v ulici Haškova všímají skupinky osob. Služební vozidlo se blíží ke skupince, ale ani tento fakt nebrání jedné osobě ze skupinky vytáhnout černý fix a přímo před zraky strážníků pomalovat rozvodnou skříň nápisem. Skupinka je strážníky zadržena a je zjištěna totožnost osob. Na místo je přivolána hlídka Policie ČR, která si celou událost převzala k dořešení.

28. června, 10.50

Kontrolní činnost strážníků na Masarykově náměstí se nevyplatila řidičce osobního automobilu Volkswagen. Strážníci kontrolují platbu parkovného a pří tom si všímají zaparkovaného vozidla, o němž z místní znalosti vědí, že jeho řidička má vysloven platný zákaz řízení všech motorových vozidel. Ta zanedlouho do vozidla nasedá a odjíždí. To už má ale v zádech autohlídku strážníků, která jí zastavuje ke kontrole. Řidička nejdříve tvrdí, že doklady potřebné k řízení vozidla zapomněla doma. Posléze vytáhne peněženku, z níž předloží doklad potvrzující ztrátu řidičského průkazu. Na tomto dokladu není fotografie řidiče. Strážníci zjišťují, že doklad je vydán na ženu o více než deset let starší, než je řidička. Žena pod argumenty strážníků o její pravé totožnosti nakonec přiznává platný zákaz řízení všech motorových vozidel a začíná spolupracovat. Pro podezření ze spáchání trestného činu je předána k dalším opatřením Policii ČR.

16. července, 18.32

Na základě oznámení jsou strážníci upozorněni na řidiče taxislužby, který přijel do ulice 17. listopadu, zastavil nedaleko restauračního zařízení a pravděpodobně řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Na vozidlo dohlíží operátor městského kamerového systému, kdy po bezmála třech hodinách k vozidlu opětovně přichází řidič a odjíždí. Jeho jízda je však značně nejistá. Vozidlo jede místy prostředkem silnice a místy ze strany na stranu. Následuje zastavení vozidla a kontrola řidiče včetně orientační dechové zkoušky na přítomnost alkoholu. Ta je pozitivní s výsledkem 1.8 promile. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu, proto je omezen na osobní svobodě a předán Policii ČR k provedení dalších úkonů a opatření.

17. července, 00.25

Hromadnou rvačku hostů, napadání nožem a bodná zranění oznamuje recepční hostelu v ulici Uhelná. Na místo vyráží strážníci, policisté i záchranáři. Na místě je zjištěno, že došlo k fyzické potyčce čtyř cizinců z různých zemí, kdy dva z mužů se rozhodli konflikt vyřešit za pomoci kuchyňských nožů a napadli další dva cizince. Jednomu z nich způsobili bodné zranění na zádech a druhému v oblasti břicha. Oba muži jsou převezeni zdravotnickou záchrannou služnou k ošetření do nemocnice v Praze. Pachatele se na místě nepodařilo zadržet, ale jejich totožnost je kriminalistům, kteří ve věci dále šetří, známa, jelikož jejich údaje byly řádně zaneseny do knihy hostů.

18. července, 20.10

Při kontrolní činnosti v novém podchodu v ulici Pod Tratí strážníci zjišťují nové graffiti, provádí jejich dokumentaci a katalogizaci. Nově jsou s vrchu pomalované sloupky oddělující zeleň a chodník. Je vyhodnocen záznam městského kamerového dohlížecího systému z místa. Na záznamu je zjištěn pohyb skupinky tří mladých mužů, kteří postupně nápisy na betonové sloupky vytvořili. Pánové ale nepočítali s tím, že o dva dny později je potká strážník v osobním volnu, který stejnou skupinku spatří v ulici Nádražní. Na místo přivolává uniformované kolegy, kteří provádějí další úkony. Vše je předáno Policii ČR pro podezření ze spáchání trestného činu.

7. srpna, 10.32

Městská policie je požádána o urgentní výjezd a poskytnutí první pomoci ženě v bezvědomí v ulici Kaštanová. Záchranná služba vyhodnotila situaci jako náhlou srdeční smrt. Strážníci disponují automatickým externím defibrilátorem a jsou nejblíže místu události. Po příjezdu na místo strážníci ženě poskytují první pomoc, a to i za pomoci operátora zdravotnické záchranné služby v rámci telefonické asistované neodkladné resuscitace. Přístroj vyhodnocuje srdeční rytmus ženy, ale nakonec výboj nedoporučuje. Žena začíná reagovat na bolestivé podněty. Na místo doráží i zdravotnická záchranná služba a lékař. Ten nařizuje převoz do nemocničního zařízení. Tímto by mohla událost končit, ale nekončí. Ženu bylo nutné transportovat z prvního patra, kde se nacházela, po schodišti. Stavebně technické řešení schodiště však toto neumožňovalo. Na místo tak byl přivolán Hasičský záchranný sbor, který tento problém musel vyřešit. Hasiči za pomoci speciálně vyškolených lezců ženu transportovali z prvního patra bezpečně na zem a následně do ambulance.

 

          Jindřich Joch

                                                                       zástupce vedoucího Městské policie Říčany

 

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2023 Všechna práva vyhrazena