Mistrovství ČR mládeže - skvěle

5. 5. 2014

ŠK Světlá nad Sázavou uspořádal ve dnech od 8. -15. 3. v Koutech nad Desnou 22. Mistrovství ČR mládeže do 16 let.

V každé kategorii chlapců hrálo vždy 24 oprávněných hráčů, zatímco ve 4 kategoriích dívek hrálo celkem 81 přihlášených hráček. Mezi chlapeckou elitu se probojovali naši M. Vystrčil a D. Žák.

O naše děti se stará řada trenérů. Na M ČR jsme tentokrát vycestovali s trenérem nejpovolanějším, representačním trenérem mužů ČR, Michalem Konopkou. Jeho krátké hodnocení:  Získali jsme tři 6. místa (Vilímová, Zlámaná, Vystrčil), jedno 9. (Otrubová) a jedno 23. (Žák). Martin Vystrčil a Anička Zlámaná hráli poslední kolo o medaile, bohužel to nevyšlo, i když to vypadalo nadějně. Martin Vystrčil získal 5,5 bodu a obsadil 6. místo. Musím ho pochválit, zahrál dobrý turnaj. Se ctí přečkal kritický moment , když ve druhém kole svého soupeře zcela přehrál, stál jasně na výhru, ale partii postupně kazil tak, že ještě prohrál. Vzápětí dostal do 3.kola černými jednoho z favoritů turnaje, Anaškina. Vybojoval cennou remízu a to ho nakoplo, další partie hrál výborně. V posledním kole se střetl s dalším mým svěřencem Jiřím Liškou – byl to boj kdo z koho, ve kterém byl štastnější černý. Kromě pokaženého 2.kola nemám Martinovi co vytknout.Anička Zlámaná získala také 5,5 bodu a také obsadila 6. místo. I jí musím pochválit, téměř se vyvarovala tradičních občasných hrubek. Dá se říci, že jsem jí ještě lépe hrát neviděl. Bohužel, Julinka Vilímová prokázala svoje možnosti jen v některých partiích. Její 6. místo a zisk 5 bodů musíme považovat za neuspokojivý výsledek, protože má na víc.“

Representační trenér ani nemůže mít skromné požadavky. Nakonec výše jmenovaný Liška se stal mistrem ČR.

Ještě jeden unikát se vztahuje k tomuto M ČR.  Poslední kolo řada našich členů fandila ve Sportbaru při on-line přenosu. Obě partie  našich  medailových  želízek  byly přenášeny a tak jsme sledovali na jedné obrazovce šachy a na druhé tenis.  Záznam z povzbuzování můžete vidět na krátkém videu na www.sachyricany.cz

Jaroslav Říha

Krajský Rapid šach mládeže

2 x  zlato, 3 x  stříbro, 2 x  bronz

V Českém Brodě v sobotu 12.4. skončil KP v Rapid šachu za účasti 130 dětí z celého kraje.  Hrálo se tempem 2 x 20 minut + 5 s. na tah. Opět jsme potvrdili, že tato disciplina je naše nej a suverénně jsme byli nejúspěšnější klub z kraje. Z tohoto KP se postupuje přímo na M ČR. Nepamatuji si, že bychom si vybojovali postup v tak hojném počtu, protože celkem postupuje na M ČR 9 našich dětí. .

Krajskými přeborníky se stali: H 14 M. Vystrčil a D 12 K. Otrubová

Stříbrné medaile: D 14 A. Zlámaná, H 12 D. Žák a D 10 K. Pastrnková

Bronzové medaile: H 14 M. Pastrnek a D 14 V. Zemenová