Ze sportu
Mistryně světa v Raftingu
Ve dnech 1. až 5. července se ve slovinském Solkanu konalo Mistrovství světa juniorů v raftingu na přírodní slalomové trati na řece Soča. České posádky dorazily na místo s několikadenním předstihem, aby měly dostatek času na trénink a aklimatizaci.
Kromě seznámení se s tratí, jež měla velmi odlišný charakter oproti umělým kanálům, na které jsme zvyklé z Česka, bylo důležité zvyknout si i na jiný typ raftu, který poskytuje Mezinárodní raftingová federace (IRF), aby měli všichni závodníci stejné podmínky. Ačkoliv někteří členové reprezentačních posádek jsou z Říčan, kde není žádný slalomový kanál, trénujeme na různých místech po celé republice – nejčastěji v Praze, kde jsou pro vodní trénink nejlepší podmínky. Tahle pestrost tréninkových lokalit nám pomáhá připravit se na rozmanité tratě, jako byla právě ta v Solkanu.
Závodilo se ve třech kategoriích: ženy, muži a smíšené posádky (ktg. mix,
2 ženy a 2 muži). Česká reprezentace měla zastoupení ve všech těchto kategoriích. Mezi ženskými posádkami vynikla především čtveřice ve složení Kristýna Znamenáčková, Sára Hrdličková, Kateřina Rutarová a Rozárie Švehlová, která sehrála výraznou roli ve všech disciplínách. Mužské a ženské kategorie se navíc dále dělí podle věku na U23 (závodníci do 23 let) a U19 (do 19 let). Během šampionátu se soutěžilo ve třech disciplínách: sjezd, slalom a raft cross – každá
z nich prověřila jiné schopnosti týmů, od vytrvalosti přes technickou přesnost až po taktiku a rychlé rozhodování
v přímém souboji.
Šampionát začal sprintem, který slouží jako kvalifikační jízda pro raft cross (RX). Na tomto přírodním kanále bylo zapotřebí síly, energie a velkého nasazení již od začátku.
Druhý den nás čekal sjezd, který byl velice náročný – voda téměř netekla, proud byl slabý a extrémní vedro nám dlouhý závod vůbec nezlehčovalo. V závodu rozhodovala síla, vytrvalost a psychická odolnost. I přes tyto podmínky se naše ženská posádka dokázala prosadit a dojela si pro skvělé druhé místo.
Třetí disciplínou byl raft cross – dynamický a divácky atraktivní závod, kde proti sobě startují dva rafty. Kromě síly a rychlosti hraje klíčovou roli taktika, schopnost reagovat na vývoj situace i sledování soupeře, například při tom, jakou bránu zvolí. Každý tým musí projet dvě povodné a dvě protivodné brány. Tuhle disciplínu naše ženy ovládly.
Závěrečnou disciplínou byl slalom. Trať nebyla úplně jednoduchá, ale byla zvládnutelná. Obsahovala kombinaci povodných i protivodných bran, které vyžadovaly přesné ovládání raftu a dobrou souhru celého týmu. Za dotek brány se přičítaly dvě trestné vteřiny, za neprojetí padesát vteřin. Přesto ženy zvládly zajet velmi kvalitní jízdu a získaly opět druhé místo.
Ve všech disciplínách se udělují body, které se sčítají do celkového hodnocení. Díky vyrovnaným výkonům napříč všemi závody – a zejména díky vítězství v nejlépe bodovaném raft crossu – jsme získaly nejvíce bodů a staly se mistryněmi světa. Je to pro nás obrovský úspěch, který je výsledkem tvrdé práce, týmového ducha a odhodlání.
Posádka mužů U19 si vybojovala over all krásné druhé místo ve složení Tomáš Znamenáček, Vojtěch Slušný, Ondřej Procházka a Jakub Hanuš. Celkově si Česká republika z mistrovství světa odvezla 23 medailí a jeden zlatý pohár – obrovský úspěch pro celý český rafting. Děkujeme všem, kdo nám fandili a podporovali nás, a těšíme se na další výzvy, které nám voda přinese.
Kristýna Znamenáčková
