Výstava: Zkameněliny – archiv života
Poslední měsíc můžete navštívit výstavu, která představuje rozmanitost života v různých obdobích dávné historie Země. Prohlédnout si můžete unikátní a cenné zkameněliny nejen populárních trilobitů, ale i méně známé amonity či záhadné graptolity. K vidění je úplná lebka jeskynního medvěda a po několika letech bude opět vystaven mamutí kel z depozitáře Muzea Říčany.
Během prohlídky je možné zastavit se na pláži s dávnými lasturami a žraločími zuby. Takové pláže bývaly i nedaleko Říčan. Dále můžete například prolistovat kamenný herbář, zavítat do karbonských pralesů nebo nahlédnout na velká vymírání.
Doprovodný program s výrobou replik zkamenělin.
Každé pondělí od 17.00 a v sobotu od 15.00 je komentovaná prohlídka.
Odpoledne v muzeu: Tisk na textil
sobota 13. prosince, 14.00–17.00
Chcete strávit v muzeu příjemné odpoledne s dětmi, či bez nich? Přijďte se seznámit s technikou sítotisku, potisknout si originálními autorskými motivy tričko, tašku, látku nebo jiný textil, zhlédnout výstavu zkamenělin a chvilku posedět. Přineste si vlastní trička, v muzeu bude možné k potisku zakoupit tašky z biobavlny.
Vstupné 100 Kč
Rodinné vstupné 180 Kč
V ceně vstupenky je:
Dílna Tisk na textil (v ceně je potisk jednoho trička na osobu, další potisk bude možný za 80 Kč/kus)
Prohlídka výstavy Zkameněliny – archiv života
Dílnu povede Carolina Sidon
Rezervace vítána: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz, 323 603 161
Odpoledne v muzeu: Vánoční
sobota 20. prosince,
14.00–17.00
Chcete strávit v muzeu příjemné odpoledne s dětmi, či bez nich? Přijďte si vyrobit ozdoby z plsti, navodit vánoční atmosféru s ukázkou vykuřování ve vykuřovací lampě, prohlédnout si výstavu zkamenělin a chvilku posedět.
Vstupné 80 Kč
Rodinné vstupné 150 Kč
V ceně vstupenky je:
Dílna Ozdoby z plsti
Ukázka vykuřování, vonných bylin a pryskyřic (kadidlo, myrha)
Prohlídka výstavy Zkameněliny – archiv života
Dílnu povede Petra Skřivánková
Rezervace vítána: edita.jezkova@muzeum.ricany.cz, 323 603 161
CYKLUS PŘEDNÁŠEK KOLEM SVĚTA: Život v Tibetu, večer s rodilým Tibeťanem
úterý16. prosince od 18 hodin
Tibet se překotně mění. Jak se dnes žije běžným lidem? Jak se v Tibetu seje, sklízí, obléká a chodí do školy? Jaký je dnešní tibetský budhismus? Zaměříme se také na tibetské slavnosti a svátky.
Během večera budeme vařit tibetský čaj.
Promítá a vypráví Kelsang a Yeshi
Vstupné 80 Kč
Ze sbírek muzea
Muzejní depozitáře uchovávají řadu archivních i hmotných dokladů týkajících se osobností vědy, politiky i kultury. Snažíme se získávat především materiály k osobnostem místního původu či působnosti, neodmítáme však ani postavy celonárodního významu.
Aktuálně jsme darem získali kovové reliéfní busty předních československých politiků první republiky – prvního československého prezidenta T. G. Masaryka (viz snímek), jeho nástupce v úřadu Edvarda Beneše, londýnského vyslance a pozdějšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Za dary velmi děkujeme. Doplní sbírku starších přírůstků, z nichž jmenujme např. spisovatelku Boženu Němcovou, národního buditele Karla Havlíčka Borovského nebo rodáka z nedaleké Hostivaře, politika Antonína Švehlu. Svými rozměry mezi bustami, které jsou v muzeu uloženy, vyčnívají sádrová zpodobnění Klementa Gottwalda nebo sovětského diktátora J. V. Stalina.
Historie plastik sahá hluboko do minulosti. I na území Čech ojediněle nalézáme trojrozměrné pravěké doklady zobrazování lidí. Z těch nejproslulejších jmenujme drobnou sošku kypré Věstonické Venuše ze starší doby kamenné nebo unikátní hlavu Kelta z Mšeckých Žehrovic z doby železné.
S bustami konkrétních osobností se hojně setkáme v období středověku. Kromě zobrazení církevních světců to jsou právě osobnosti veřejného života. Ukázkou mohou posloužit např. dvě desítky bust ze 14. století v triforiu svatovítské katedrály na Pražském hradě.
Martin Hůrka
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena