MUZEUM ŘÍČANY

1. 2. 2019

Nová výstava Živá Amazonie; Cyklus workshopů; Sovy - přednáška s noční vycházkou; Výměnný bazar oblečení; Cyklus workshopů;

Nová výstava Živá Amazonie

23. února 2019 – 20. června 2019

Kolik druhů stromů dokážete určit? Smrk? Dub, buk, břízu nebo borovici? Představte si procházku tropickým deštným lesem, kde roste 16 tisíc druhů stromů. Deštným lesem, který je největší na světě. Tropickým pralesem s dosud neobjevenými rostlinami a živočichy. Jací zde žijí lidé? Jaké mají zvyky? Jak se oblékají? Co se od nich můžeme naučit?

Vydejte se s námi na výpravu do peruánské Amazonie a objevte skrytý svět místních domorodců a jejich život v jednom z nejrozmanitějších koutů světa.

Kromě obrazových panelů uvidíte i exponáty, které přicestovaly přímo z Amazonie. Součástí výstavy budou i živá zvířata, např. amazonské žabky pralesničky nebo morčata.

Výstavní panely a předměty jsou zapůjčeny z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Panely vytvořila organizace Students for the Living Amazon.

 

Cyklus workshopů Vyrobte si to sami: Domácí drogerie

pondělí 4. února, 18:00, muzeum

Chcete si vyzkoušet, jak vyrobit domácí drogerii, kosmetiku, sáčky na pečivo, hračky, jak upéct kváskový chléb nebo recyklovat staré oblečení? Na každém workshopu si sami vyrobíte několik věcí, materiál a pomůcky zajistíme.

Na čtvrtém workshopu si vyrobíte gel na praní, aviváž a čisticí prostředky.

Povedou Petra Skřivánková a Jana Véghová

Vstupné 200 Kč

Rezervace: marie.tvrdonova@muzeum.ricany.cz, tel.: 722 074 782

 

Sovy - přednáška s noční vycházkou

pátek 15. února, 17:00–20:00, Říčanská hájovna

Přijďte na přednášku o sovách se zooložkou Janou Hronkovou, která se stará o hendikepované sovy v záchranné stanici hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy. Dozvíte se zajímavosti ze života puštíků, kulíšků, výrů i sov pálených. Po přednášce se podíváme do zšeřelého lesa a zkusíme přivábit puštíka nebo kalouse.

S sebou baterky a pevnou obuv. Pokud nutně potřebujete přijet autem, zaparkujte v ul. U Hřiště ve Světicích, příjezd k hájovně autem není možný.

Vstupné 50 Kč

 

Výměnný bazar oblečení

pátek 1. a sobota 2. března, 14:00–17:00, muzeum

Přijďte si s jarem pro čerstvý vítr do vašich skříní! Proberte oblečení, co už nenosíte, nesedí vám nebo se vám jednoduše nelíbí, a vyměňte je za nové kousky. 

Kolik kusů přinesete, tolik kusů si budete moci odnést. Zbylé oděvy budou věnovány na charitu. Noste pouze pěkné, neobnošené oblečení pro děti i dospělé. Nepřijímáme drobné oděvy (ponožky, kalhotky) a hračky. Z kapacitních důvodů omezujeme příjem oděvů od jednoho účastníka na maximálně 50 kusů.   

Vstupné 50 Kč (vstupenka platí oba dny, můžete přijít opakovaně)

 

Cyklus workshopů Vyrobte si to sami: Hračky

pondělí 4. března, 18:00, muzeum

Na pátém workshopu si vyzkoušíte výrobu zvířátek z ponožek, hraček z kartónu i háčkování.

Povedou Petra Skřivánková a Jana Véghová

Vstupné 200 Kč

Rezervace: marie.tvrdonova@muzeum.ricany.cz, tel.: 722 074 782

 

Ze sbírek muzea: Samurajský meč wakizaši 

Muzeum Říčany uchovává ve svých sbírkách nejen předměty z Říčan a okolí, ale též předměty značně exotické. Jedním z nejvzácnějších exotických předmětů je japonský samurajský meč wakizaši. Samurajové byli ve starém Japonsku obdobou evropské šlechty, bojovali ve službách císaře či knížete a řídili se kodexem cti (bušidó). Doba samurajů trvala od 12. až do poloviny 19. století, kdy se Japonsko stalo moderním státem. Samurajové užívali k boji především luky a dvojici mečů (daišo) – delší a známější katanu, a menší meč – wakizaši. Meč wakizaši sloužil jako záložní zbraň a nemusel být vždy vyráběn samostatně, k jeho výrobě mohla být využita zlomená čepel katany.

Rukojeť říčanského wakizaši je dřevěná, potažená rejnočí kůží a omotaná látkou. Čepel je dosud velmi ostrá a měří 47 cm. Pro poznání historie meče je ovšem důležitý řap meče (navazující na čepel, ukrytý pod rukojetí), který je ozdoben signaturou výrobce meče: 二王清信作. Tvůrcem meče byl mečíř Kijonobu, který se hlásil ke škole Nió z provincie Suó (dnešní prefektura Yamaguči). Encyklopedie japonských mečířů uvádí hned několik mečířů, kteří se takto podepisovali a žili od 14. do 19. století, přičemž ke škole Nió přináležel již nejstarší doložený z nich, působící v letech 1390–1394. Pravděpodobnější je ovšem mladší staří meče, snad může pocházet z období Edo (1603–1867). Meči chybí záštita (tzv. cuba) a pochva (saja). Meč daroval říčanskému muzeu legionář Rudolf Zvolánek, o němž se dočtete na jiném místě tohoto vydání Kurýra.

Jan Boukal

 

Vzpomínky jsou bohatství

Při dokumentační práci v muzeu jsem v Říčanském zpravodaji z šedesátých let našla tyto věty: „Zoologická zahrada v Říčanech? V dohledných pětiletkách se o jejím zřízení sice neuvažuje, ale zčásti by ji mohly nahradit, pokud jde o ‚opičárnu‘, výkony mladých mužů ve věku tak od devíti do třinácti let vždy v poledne v Říčanech i na náměstí. Stromy i sloup s pozlacenou panenkou slouží jako nářadí k vrcholným výkonům ve šplhu, lezení, přeskocích a seskocích s patřičnými zvukovými efekty.“ Dospělé čtenáře pak pisatel článku vyzývá, aby nevycválanou mládež odkazovali do tělocvičen a na hřiště. To, co tenkrát vyvolalo rozhořčení, dnes možná podnítí stesk po starých časech. Jak se to mění, viďte? V Muzeu Říčany vaše vzpomínky (i trochu té nostalgie) chceme uchovat a velmi o ně stojíme.

Na podzim chystáme výstavu o sametové revoluci a od jara 2020 se budeme věnovat proměnám krajiny na Říčansku ve 20. století. S tím souvisí i vzpomínky na dětství (často trávené ve volné přírodě a krajině). Vydáváme se za místními pamětníky a ptáme se, jak si hráli, jaká měli doma nebo v sousedství zvířata, jestli chodili na raky… nebo se honili za hejny různobarevných motýlů?  Ti nejstarší nám vyprávějí o dětství ještě ve dvacátých letech minulého století.

Pokud byste měli chuť vyprávět nám, jak jste staré časy prožívali vy, a ještě jsme vás neoslovili, ozvěte se prosím na telefonní číslo muzea nebo napište vzkaz na níže uvedenou e-mailovou adresu. Samozřejmě nás může kontaktovat i příbuzný pamětníka. Děkujeme.

Renata Skalošová

(telefon: 323 603 161, e-mail: renata.skalosova@muzeum.ricany.cz)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2019 Všechna práva vyhrazena