Muzeum Říčany

29. 3. 2019

Výstava Živá Amazonie

Výstava

Živá Amazonie

do 20. června 2019

Kolik druhů stromů dokážete určit? Smrk? Dub, buk, břízu nebo borovici? Představte si procházku tropickým deštným lesem, kde roste 16 tisíc druhů stromů. Deštným lesem, který je největší na světě. Tropickým pralesem s dosud neobjevenými rostlinami a živočichy. Jací zde žijí lidé? Jaké mají zvyky? Jak se oblékají? Co se od nich můžeme naučit?

Vydejte se s dětmi na výpravu do peruánské Amazonie a objevte skrytý svět místních domorodců a jejich život v jednom z nejrozmanitějších koutů světa.

Kromě obrazových panelů uvidíte i exponáty, které přicestovaly přímo z Amazonie. Součástí výstavy budou i živá zvířata, např. žabky pralesničky nebo morčata a množství aktivit pro děti.

Výstavní panely a předměty jsou zapůjčeny z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Panely vytvořila organizace Students for the Living Amazon.

Vstupné 60 Kč/ zlevněné 30 Kč/ rodinné 150 Kč

Děti do 3 let a senioři nad 70 let mají vstup na výstavy zdarma.

 

DOPROVODNÉ PROGRAMY K VÝSTAVĚ: Komentovaná prohlídka výstavy „Živá Amazonie“

středa 3. dubna, 19:00, muzeum

Na výstavě uvidíte kolem stovky originálních předmětů dovezených z Amazonie. Jaký je jejich příběh? Komentovaná prohlídka odhalí informace k vystaveným předmětům, o životě domorodců a amazonské přírodě.

Povede Carolina Sidon

Vstupné 60/30/150 Kč

 

Indiánská dílna pro děti

neděle 28. dubna, 15:00-18:00,

muzeum

Víte, jak vypadá umění amazonských indiánů? V naší dílně se seznámíte s kmenem Shipibo a jejich tradiční výtvarnou technikou. Vytvoříte si masku s indiánskými vzory a zkusíte si malování dřívkem na látku.

Povede Carolina Sidon

Vstupné 80 Kč dítě, 60 Kč dospělý

Rezervace nutná: 15:00 pro děti 4 - 6 let, 16:00 a 17:00 pro děti od 7 let

 

Cyklus workshopů Vyrobte si to sami: Recy věci

pondělí 1. dubna, 18:00

Na posledním workshopu se budeme věnovat recy-věcem - výrobkům ze starého oblečení (výroba „špagátů“ a jejich využití, jednoduché šití).

Povedou Petra Skřivánková a Jana Véghová

Vstupné 200 Kč, rezervace nutná!

 

Jarní rostliny a ptáci v přírodní rezervaci Mýto

sobota 6. dubna, 9:30-11:30,

sraz v Nedvězí u dětského hřiště

ul. Hájová

Při procházce rozkvetlým lužním lesem podél Rokytky můžeme obdivovat koberce rozkvetlých sasanek a dymnivek. Zaposloucháme se do zpěvu sýkor, pěnkav, brhlíků a drozdů a pokusíme se najít i ledňáčky, kteří hnízdí v norách v obnažených březích meandrující Rokytky.

Povede Kateřina Čiháková

Vstupné 50 Kč

 

DEN ZEMĚ na Říčanské hájovně – ZERO WASTE

neděle 14. dubna od 14:00 do 17:00, louka u Říčanské hájovny u Světic

Tradiční akce pod širým nebem, letos zero-waste! Divadlo pro děti Vivat kompostela, kapela Náhodná setkání – irský folk, stanoviště pro děti, dílny zero-waste výrobků pro dospělé, sítotisk, zvířátka pana Havlíčka, oheň s opékáním, swap na louce (přineste, co vám přebývá, a odneste si, co se vám hodí! Hračky, nádobí atd. - kromě oblečení a bot) a spousta dalšího!

Občerstvení zajistí Dart‘s Pub, Fair & Bio obchod a další. Vlastní hrnek a půllitr s sebou! Ekoprodukty nakoupíte v Modrásku Mnichovice.

Vstupné dobrovolné (stanoviště pro děti 50 Kč, dílny pro dospělé se platí zvlášť)

Pořádá Muzeum Říčany ve spolupráci s  Ekocentrem Říčany a dalšími organizacemi za podpory Města Říčany. 

 

Do Světic autem? NE! Nezaparkujete!

l Využijte autobusy zdarma z Říčan: cca každých 20 minut od nádražní budovy a z náměstí a zpět

l Vydejte se na pěší trasy na hájovnu s úkoly a odměnou (trasy budou otevřeny od 13:00 do 15:00). Každé dítě, které projde jednu z tras a zakoupí si startovní kartičku ke stanovištím u hájovny, získá zdarma vstupenku na výstavu Živá Amazonie!

1. trasa (3,5 km): start u Olivovny

2. trasa (1,5 km): start u rybníka Rozpakov

 

Zero waste dílny pro dospělé na Dni Země:

l Domácí balzám na rty
(cena 70 Kč)

l Voskové ubrousky na svačinu (cena 50 Kč)

Rezervace na dílny nutná: marie.tvrdonova@muzeum.ricany.cz, tel.: 323 603 161, 722 074 782

 

Velikonoční dílna: Voskem batikovaná vejce

pondělí 15. dubna,

18:00-20:00, muzeum

Zdobení kraslic barevnými vosky a metodou voskové batiky je velmi efektní a není zas tak složité, jak vypadá. Přijďte se o tom přesvědčit! Odnesete si originální, vlastnoručně ozdobené kraslice.  S sebou: bílá vyfouknutá vejce a vejce uvařená natvrdo.

Povede Jana Slámová

Rezervace nutná!

Vstupné 150 Kč

 

Křtíme srstnatého nosorožce!

středa 1. května,

14:00-17:00,

 

Didaktické centrum geologie

Kdo byli srstnatí nosorožci, jak žili a co nám po nich zůstalo v Říčanech? Přijďte si vyzkoušet nový interaktivní prvek v geoparku věnovaný právě tomuto obřímu savci. Nosorožce si zkusíte ulovit a rozdělat oheň na jeho opečení pomocí pazourků.

S sebou domů si odnesete vlastního uplstěného nosorožce!

Vrcholem akce bude křest zbrusu nového objektu srstnatého nosorožce, který vznikl v dílně mladého sochaře Adama Velíška.

Odpoledne vás čeká také komentovaná prohlídka geoparku.

Povedou Jana Švandová a Jakub Halaš

Vstupné 80/40/200 Kč

 

REZERVACE AKCÍ:

marie.tvrdonova@muzeum.ricany.cz, tel.: 722 074 782

 

Ze sbírek muzea: Zurna 

V posledním díle seriálu o exotických předmětech ze sbírek Muzea Říčany se zaměříme na jeden zvláštní hudební nástroj. Nazývá se zurna (osmansky سرنا) a jedná se o dřevěný dechový hudební nástroj s jazýčkem. Zurna je populárním hudebním nástrojem především v Turecku, ale i v přilehlých oblastech, jako například na Balkáně, Kavkazu, na Blízkém východě či v severní Africe. Zurny (a další hudební nástroje) si z výprav do Svaté země přivezli zpátky do Evropy křižáci. V Evropě se v průběhu středověku ze zurny stala tzv. šalmaj, z níž se časem stal hoboj. V turecké lidové hudbě se užívaly i podobné nástroje – duduk a kaval. Zurny se nejčastěji vyrábí ze dřeva švestky (slivoně) či meruňky.

Říčanský exemplář zurny je poškozený, část korpusu (rozšířené části) je odlomená a strojek s plátkem zcela chybí, nástroj tedy není funkční. Uvnitř rozšířené části se nachází nápis, který nás informuje o původu a staří předmětu: „Zurna Cařihrad 1908“. Předmět říčanskému muzeu daroval cestovatel, dramatik a redaktor Karel Kozák, známý i pod pseudonymem Tomáš Šimon Kozák, o němž jste si mohli přečíst v březnovém Kurýru na str. 42. Po Balkáně a Turecku cestoval Kozák jako obchodní cestující textilního podniku. Přestože si říčanskou zurnu již neposlechnete, můžete získat jiný exotický hudební zážitek. Na výstavě Živá Amazonie si můžete poslechnout písně peruánských indiánů nebo si zkusit zahrát na panovu flétnu, okarínu nebo si zabubnovat. Výstava potrvá až do 20. června.

Jan Boukal

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena