Muzeum Říčany

3. 5. 2019

Výstava: Živá Amazonie; Křtíme srstnatého nosorožce!; Kameny zmizelých; Motýli!; O slepicích; Ze sbírek muzea: Dělové koule

Výstava: Živá Amazonie

do 20. června 2019

Kolik druhů stromů dokážete určit? Smrk? Dub, buk, břízu nebo borovici? Představte si procházku tropickým deštným lesem, kde roste 16 tisíc druhů stromů. Deštným lesem, který je největší na světě. Tropickým pralesem s dosud neobjevenými rostlinami a živočichy. Jací zde žijí lidé? Jaké mají zvyky? Jak se oblékají? Co se od nich můžeme naučit?

Vydejte se s dětmi na výpravu do peruánské Amazonie a objevte skrytý svět místních domorodců a jejich život v jednom z nejrozmanitějších koutů světa.

Kromě obrazových panelů uvidíte i exponáty, které přicestovaly přímo z Amazonie. Součástí výstavy budou i živá zvířata, např. žabky pralesničky nebo morčata a množství aktivit pro děti.

Výstavní panely a předměty jsou zapůjčeny z Muzea Vysočiny Havlíčkův Brod. Panely vytvořila organizace Students for the Living Amazon.

Vstupné 60 Kč/ zlevněné 30 Kč/ rodinné 150 Kč

Děti do 3 let a senioři nad 70 let mají vstup na výstavy zdarma.

 

Křtíme srstnatého nosorožce!

středa 1. května, 14:00-17:00,

Didaktické centrum geologie

Nenechte si ujít jedinečnou událost – první letošní akci v geoparku spojenou se křtem zbrusu nového 3D objektu srstnatého nosorožce v životní velikosti, který bude sloužit především dětem. Srstnatí nosorožci, stejně jako mamuti, se ještě nedávno vyskytovali přímo zde, v místě dnešních Říčan. Dokladem je kost, kterou uchovává Muzeum Říčany.

Vyzkoušíte si pravěké aktivity – rozdělat oheň pomocí pazourků, ulovit nosorožce. Děti si odnesou plstěný výrobek.

Akce je součástí Májových slavností města Říčany.

Vstup zdarma, aktivity pro děti 50 Kč

 

Kameny zmizelých

čtvrtek 2. května, 18:00, Masarykovo náměstí (na rohu s ul. Širokou)

Na památku rodiny Elsnerovy a Strašnovovy slavnostně položíme další Kameny zmizelých v Říčanech. Přibudou k nim výstavní panely, které připravilo Muzeum Říčany ve spolupráci s historikem Ondřejem Klípou. Seznámí nás s osudy židovských rodin, které žily na náměstí v prvních desetiletích 20. století. Akci hudebně doprovodí klezmer band Cricket and Snail.

Akci pořádá město Říčany ve spolupráci s Muzeem Říčany na Masarykově náměstí na rohu s ulicí Širokou (před dnešní vietnamskou večerkou a nedaleko protější vinotéky).

 

Motýli!

neděle 12. května, 14:00-17:00, Didaktické centrum geologie

Už jste si někdy vyzkoušeli chytit motýla? Přijďte do rozkvetlého geoparku na setkání s odborníkem na motýly Petrem Heřmanem. Dozvíte se, jaké rostliny můžete vysadit v zahradě, abyste přilákali motýly, a které potřebují jako živné rostliny jejich housenky.

Bez planých lučních rostlin nám na zahradu nepřiletí totiž ani modrásci, ani oblíbení „kolibříci“ – lišajové s dlouhým sosákem, kteří sají nektar z květů za letu. V 15:00 se vypravíme na Lázeňskou louku a louku u Třešňovky ukázat si odchyt motýlů.

Vstupné 80/40/200 Kč

 

O slepicích

úterý 21. května, 15:00-17.00,

Dvorek naproti muzeu

Odkud pochází naše slepičky? Ne všechny měly jednoduchý život. Slepice nakrmíme a povíme si o tom, co potřebují, aby byly spokojené, možná najdeme i čerstvě snesené vajíčko.

Děti si vytvoří a odnesou výrobek se slepičí tematikou. Vstupenka umožňuje vstup zdarma na výstavu „Živá Amazonie“ (platí v den akce).

Povedou Marie Tvrdoňová a Jana Véghová

Vstupné 80/40/200 Kč

 

Ze sbírek muzea: Dělové koule

V souvislosti s třídílným seriálem „Husitské Říčansko“ představí říčanské muzeum v pravidelné rubrice „Ze sbírek muzea“ předměty ze svých sbírek, které lze časově zařadit do 15. století. Prvním z těchto typů předmětů budou dělové koule. Než se zaměříme na samotné střelivo, povězme si krátce o počátcích dělostřelby. Lze je hledat ve staré Číně, kde vznikl střelný prach – směsice ledku (sanytru), dřevěného uhlí a síry. Původně se střelný prach používal v léčitelství, později jako pohon raket a rachejtlí. Do středověké Evropy se dostal ve 13. století prostřednictvím Mongolů, nezávisle na nich jej ovšem dokázali vytvořit i tehdejší evropští učenci. Již v počáteční fázi tzv. stoleté války se objevují první primitivní děla, která ovšem nejsou příliš účinná. Teprve během 15. století se děla stávají dominantními a skutečně ničivými zbraněmi, které zcela mění dosavadní typ boje a ukončují tak dobu hradů a rytířů, kteří během střetů s děly nemohou obstát. 

Od 14. století se jako střelivo užívaly olověné koule, které ovšem byly velmi drahé. Nejčastějším materiálem pro výrobu dělových koulí se tak stal kámen. Výroba kamenné dělové koule byla ovšem velmi náročná a kamenné koule se často roztrhly. Později se proto prosadily koule železné. Říčanské muzeum ve svých sbírkách uchovává kamenné dělové koule, nalezené v minulosti na nádvoří říčanského hradu, které lze pravděpodobně spojovat s husitským obležením Říčan. Kromě velkých koulí se jedná o i koule do palných zbraní menších ráží (např. hákovnic či tarasnic). Některé z muzejních koulí ovšem pochází i z jiných lokalit. Kamenná koule o průměru 110 mm s patrně druhotně provrtaným otvorem se nalezla ve Světicích při kopání základů domu. Jiná kamenná koule pochází z místa zvaného „V zahrádkách“ blízko dnes již zaniklého dvora Zděbrady u Jažlovic. Kromě středověkých dělových koulí je ve sbírce muzea zastoupena i jedna železná dělová koule, nalezená v Praze na Bílé Hoře při stavbě domu čp. 967. Může pocházet ze známé bělohorské bitvy, která se udála roku 1620. 

Jan Boukal

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena