MUZEUM ŘÍČANY

3. 11. 2019

VÝSTAVA

Výstava OSMDESÁTKY – Jak jsme tady žili/ Až do sametové revoluce

26. října 2019 – 2. února 2020

Mončičák, sifonová lahev, spartakiáda… Muzeum Říčany nabízí jedinečný výlet do osmdesátek

Dospělí návštěvníci výstavy mají možnost vrátit se v Muzeu Říčany do doby před třiceti lety a díky autentickému interiéru, vystaveným předmětům, textovým materiálům a audio nahrávkám zavzpomínat na období svého dětství nebo mládí a své vzpomínky předat svým dětem či vnoučatům.

Výstava je především připomenutím obyčejného a všedního života v osmdesátých letech. Zájemci se seznámí s tím, jak se tehdy cestovalo, nakupovalo, co se nosilo a jak lidé trávili volný čas.

Myslíme samozřejmě i na děti. Při návštěvě muzea mohou strávit čas v dětském pokojíčku s dobovým nábytkem, dekoracemi, plakáty a především hračkami, které nejsou pouze zavřené ve vitrínách, ale s velkou částí z nich si děti mohou skutečně pohrát. Věříme, že mnoha dospělým se díky dobové atmosféře v hlavě vybaví vzpomínky na dětství a budou mít chuť je předat svým ratolestem.

Chystáme i novinky v muzejním obchůdku – budete si moci zakoupit na památku např. stylovou nálepku nebo záložku do knížky.

A až půjdete do knihovny na Masarykově náměstí, určitě nepřehlédněte naše originální lákadlo na výstavu umístěné v průjezdu!

 

DOPROVODNÉ PROGRAMY K VÝSTAVĚ:

Komentovaná prohlídka výstavy Osmdesátky

sobota 2. listopadu,

15:00 a 16:00, muzeum

Běžný život v osmdesátých letech. Na co jsme se těšili a čeho jsme se báli. Pokud s sebou vezmete děti, mohou si pohrát v pokojíčku ve stylu osmdesátek – právě v takovém, jako jste kdysi měli vy?

Povede kurátorka výstavy Renata Skalošová

Vstupné 60/30/150 Kč

 

Dopolední komentovaná prohlídka výstavy Osmdesátky pro seniory středa 13. listopadu 2019,
10:00, muzeum

Přijďte si zavzpomínat na dobu před třiceti lety. Jak se žilo v osmdesátých letech? Na co jsme se těšili a čeho jsme se báli? Dopolední prohlídka výstavy Osmdesátky pro seniory s historikem muzea Janem Boukalem.

Vstupné 30 Kč

 

Osmdesátkové dětství - program k výstavě pro děti s rodiči

sobota 16. listopadu 2019,

10:00-12:00

Fronta na mončičáky, barevná céčka, stavebnice Merkur…A jaké bylo vaše dětství? Cestujte s námi v čase až do osmdesátých let a přijďte si s dětmi pohrát na naši výstavu! Čeká na ně dobový pokojíček s hračkami, se kterými jste si možná v dětství hráli i vy!  Těšit se můžete také na program o šedivé době i barevných lidských příbězích.

Program je vhodný pro děti ve věku 7-12 let s rodiči.

Povede Marie Tvrdoňová

Rezervace doporučena.

Vstupné 60/30/150 Kč

 

 

 

Jak tály ledy - vznik Občanského fóra v Říčanech

úterý 19. listopadu 2019, 18:30-20:00, prostory Staré radnice, Masarykovo náměstí

Beseda s aktéry dění v Říčanech na podzim 1989 a v prvních měsících svobody.  Hosté: zakladatelé místního OF a vedení radnice, které přinesla revoluce.

Moderuje Renata Skalošová a Vítek Březka  

 

Film v Československu 80. let: Doba úpadku, nebo rozkvětu?

čtvrtek 28. listopadu 2019,
18:30-20:00, muzeum

Přednášku s besedou povede Ondřej Slanina, filmový publicista, autor knih Slavná česká filmová klasika a Poutník světem fantazie.

Vstupné 80/40 Kč

 

Zero waste adventní věnce - vánoční dílna

pátek 29. listopadu 2019, 18:00-20:00, muzeum

Připravte se na nadcházející období adventu a přijďte si vyrobit adventní věnec pouze z přírodních materiálů v poklidné atmosféře v muzeu. Nebudeme používat žádné umělé materiály, drátky ani tavnou pistoli, takže pak můžete dát věnec s klidným svědomím na kompost!

V ceně dílny je i výroba čtyř voňavých svíček ze včelího vosku.

Povede Petra Skřivánková a Edita Ježková

Cena 350 Kč/ věnec

Rezervace nutná!

 

Krmítka pro ptáky

úterý 3. prosince 2019, 17:30-19:30, muzeum

Vyrobte si vlastnoručně opravdu užitečný vánoční dárek – krmítko pro ptáky. Dozvíte se také, čím je vhodné ptáky v zimě krmit.

Povede Andrea Hanousková

Vstupné 30 Kč/osoba, materiál na krmítko 260 Kč

Den válečných veteránů

 

 

 

 

 

11. 11.

Po loňské premiéře máte i letos možnost uctít v Říčanech památku válečných veteránů a připnout si na kabát květ vlčího máku. Tyto květy, které pokrývaly za první světové války hroby padlých na západní frontě, jsou u nás spojeny se sbírkou organizace Post Bellum. Její výtěžek přispěje k uhrazení nákladů, které jsou spojeny s natáčením svědectví válečných veteránů. Můžete si je vyhledat ve veřejné pamětnické databázi Paměť národa. Celostátní sbírka probíhá od 1. do 11. listopadu – kasičku a vlčí máky v té době najdete v Muzeu Říčany na Rýdlově ulici a v květinářství Sedmikráska na Masarykově náměstí. V ulicích města můžete s červenými kvítky potkat žáky 1. ZŠ Říčany zapojené do projektu Příběhy našich sousedů.      

Renata

Skalošová

 

Ze sbírek muzea: Památky

na Občanské fórum

V letošním roce si připomínáme kulaté výročí 30 let od sametové revoluce. Jednou z hybných sil, které vedly ke změnám v Československu, bylo i politické hnutí „Občanské fórum“ (zkratka OF).  Hnutí bylo založeno 19. listopadu v pražském Činoherním klubu jako reakce na zásah proti demonstrujícím studentům.  Prvním lídrem občanského fóra se stal Václav Havel, kterého již v prosinci vystřídal Petr Pithart, neboť Havel se připravoval na nástup do funkce prezidenta. Občanské fórum navázalo svou činností na Chartu 77 a snažilo se vést dialog s komunistickou stranou a zavést politický pluralismus a demokracii. Občanské fórum zaniklo roku 1991. Již nedlouho po revoluci se začalo štěpit na pravicové a levicové křídlo a vzniklo z něj několik politických stran, z nichž do dnešní doby vytrvala pouze ODS. Říčanské muzeum uchovává ve své sbírce několik předmětů, které mají s Občanským fórem spojitost. Jedná se především rozličná strojopisná prohlášení a výzvy z konce roku 1989, dobové noviny, plakáty, volební písemnosti z roku 1990 a několik „volebních placek“ s logem Občanského fóra, jehož autorem je typograf a grafik Petr Šťastný. Logo má podobu písmen OF, přičemž „O“ má podobu „smajlíka“.  Toto logo údajně vzniklo jen pár minut před uzávěrkou návrhů jako studentský vtip.  Chcete se dozvědět více o době před 30 lety? Pak si nenechte ujít naši výstavu Osmdesátky – Jak jsme tady žili/ Až do sametové revoluce a také besedu Jak tály ledy s aktéry dění v Říčanech na podzim 1989 a v prvních měsících svobody, která se uskuteční v úterý 19. listopadu, v den 30. výročí založení OF.

                                                                      Jan Boukal

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena