MUZEUM ŘÍČANY

29. 11. 2019

MUZEUM ŘÍČANY

 

Vánoční otevírací doba muzea

Muzeum bude v průběhu vánočních svátků zavřeno pouze ve dnech

24., 25. a 26. 12. a 1. 1.

Otevírací doba jinak zůstává beze změny.

Přijďte na výstavu s dětmi o vánočních prázdninách!

 

Výstava Osmdesátky – Jak jsme tady žili/ Až do sametové revoluce

do 2. února 2020

„Jééé, to znám!“ „Tuhle hru jsem měla!“ „Tohle má babička….“ Tyto a podobné nadšené výkřiky se v těchto dnech ozývají na výstavě Osmdesátky.

V muzeu teď totiž máte jedinečnou možnost vrátit se do doby před třiceti lety a díky autentickému interiéru, vystaveným předmětům, textovým materiálům i audio nahrávkám zavzpomínat na období, které bylo pro mnohé z nás obdobím dětství či mládí. Výstava je především připomenutím obyčejného a všedního života v osmdesátých letech, zájemci se seznámí s tím, jak se tehdy cestovalo, nakupovalo, co se nosilo a jak lidé trávili volný čas. Věnuje se ale i letošnímu 30. výročí sametové revoluce.

Děti se u nás rozhodně nudit nebudou – mohou strávit čas v dětském pokojíčku s dobovým nábytkem, dekoracemi, plakáty a především hračkami, které nejsou pouze zavřené ve vitrínách, ale s velkou částí z nich si děti mohou skutečně pohrát. Věříme, že mnoha dospělým se díky dobové atmosféře v hlavě vybaví vzpomínky na dětství a budou mít chuť je předat svým ratolestem.

Denně k nám chodí i školy a školky, pro které máme k výstavě připravený speciální program na míru pro danou věkovou kategorii. Často se pak děti, které absolvovaly program se školou, na výstavu vrací ještě s rodiči – a díky jejich vyprávění zážitek z výstavy dostává zase nový rozměr.

                                                                                                                                                             Marie Tvrdoňová

 

Přinášíme vám malou ochutnávku prostřednictvím fotografií:

 

Mnohé věci se nám už za tu dobu vytratily z paměti…

 

Plakáty populárních umělců byly hotový poklad! Také vám nějaký visel v pokojíčku?

 

Když jsme u hudby 80. let, ani u nás nesmí chybět disco koule!

 

Děti velice baví zkoumat tehdejší učebnice i školní pomůcky.

 

V pokojíčku čeká na děti spoustu stavebnic a her.

 

A chybět nesmí ani mončičáci! Také jste na něj stáli frontu?

                                                                                                                     

 

Krmítka pro ptáky

úterý 3. prosince 2019, 17:30-19:30, muzeum

Vyrobte si vlastnoručně opravdu užitečný vánoční dárek – krmítko pro ptáky. Dozvíte se také, čím je vhodné ptáky v zimě krmit.

Povede Andrea Hanousková a Jana Kreidlová

Vstupné 30 Kč/osoba, materiál na krmítko 260 Kč

Rezervace doporučena! Kontakt: marie.tvrdonova@muzeum.ricany.cz; tel. 722 074 782

 

 

Děti venku na Říčansku

Na začátku října proběhl průzkum mezi dětmi na Říčansku. Zajímalo nás, kolik času zdejší děti tráví venku ve srovnání s průměrem v České republice. Porovnávali jsme výsledky s reprezentativním výzkumem Nadace Proměny z roku 2016, který ukázal, že děti jsou ve všední den průměrně venku 1h 41 minut, z toho pouze 7 minut v přírodě (v lese, na louce nebo u potoka). Většinu času jinak tráví v ulicích, na dvorku, zahradách nebo na hřištích. Říčany jsou obklopeny přírodou, takže jsme předpokládali, že čas trávený v přírodě bude delší.

Zjistili jsme, že děti na Říčansku během všedních dní byly venku průměrně 1 hodinu a 42 minut denně. O minutu více než je průměr ČR. Děti uvedly, že by rády byly denně venku 5 hodin. V přírodě tu děti trávily ve všední dny průměrně 20 minut. O víkendu to bylo výrazně více, 52 minut v přírodě (průměr v ČR je 45 minut).

Děti z 5.B ze ZŠ Bezručova, které dokončily sčítání jako první, získávají volné vstupenky na připravovanou výstavu. Zaznamenávaly čas venku dokonce po dva týdny a v tom druhém některé děti dobu strávenou venku zdvojnásobily.

Děkujeme všem za zaslané fotografie. Vyfoťte se venku tady na Říčansku – na bruslích, běžkách, nebo na klouzačce, v zimním lese nebo na rybníce a fotografie pošlete na promenykrajiny@muzeum.ricany.cz. Rádi je využijeme pro připravovanou výstavu Proměny krajiny. Podpořte zdraví svých dětí a umožněte jim zažít nová dobrodružství – jako novoroční předsevzetí si můžete dát právě překonání průměru. Nezapomeňte, že den má 24 hodin a týden celých 168. Kdyby vám připadalo, že se brzy stmívá, vydejte se na dobrodružnou výpravu s baterkami nebo svíčkami. V novém roce 2020 venku v přírodě víc než 10 hodin týdně venku!

                                                                                                                                                             Kateřina Čiháková

 

Ze sbírek muzea: Týnecká kamenina

Přiblížil se čas Vánoc, kdy se peče cukroví. To si obvykle doma dáváme na pěkné zdobené tácy a talíře, které vyndáme z kredencí pouze při výjimečných událostech. Napadlo vás však někdy talíř či tác otočit a prohlédnout si jej zespodu? Často se na spodní straně nádobí z porcelánu nebo kameniny nachází značka výrobce.

Co je to kamenina? Jedná se o druh keramiky vypálené při vysoké teplotě. Hlína, z níž se kamenina pálí, obsahuje rozličné příměsi (převážně jíl), díky nimž při vysokém výpalu dojde ke slinutí (tj. spečení a zesklovatění) keramické hlíny. Ke slavným výrobcům kameninového zboží náležela ve středních Čechách manufaktura v Týnci nad Sázavou, založená hrabětem Františkem z Vrtby již roku 1791. V 1. polovině 19. století došlo k rozkvětu manufaktury, která se ovšem potýkala s konkurencí v podobě kameniny dovážené z Anglie.  Hrabě z Vrtby však roku 1830 zemřel bezdětný a před svou smrtí odkázal týneckou manufakturu svým příbuzným Lobkovicům. Lobkovicové zavedli u nových produktů dosud neužívané barvy – modrou, zelenou, hnědou a černou (ta byla užívána v případě, že se na výrobcích nacházela vyobrazení krajiny). Nedostatek dřeva a uhlí a špatné spojení s Prahou však způsobovaly, že manufaktura začala krachovat a musela rozšiřovat své pole působnosti. V manufaktuře se pak mimo kameniny vyráběly trubky, polévaly dlažební kostky nebo drtily kosti na výrobu spondia, látky užívané v cukrovarnictví. K uzavření manufaktury došlo v roce 1866. Starší kamenina byla opatřena značkou s parohy (erb hrabat z Vrtby) a různými nápisy, např. „Wrby in Teinitz“, pozdější výrobky z doby Lobkoviců byly opatřeny značkou v podobě věnce s knížecí korunkou a zkratkou „F. L. W. (= Fürst Lobkowicz – Wrby) in Teinitz“. Množství výrobků z lobkovického období uchovává ve své sbírce i Muzeum Říčany, což vzhledem ke vzdálenosti od Týnce (cca 25 km) není nijak překvapivé. Velké množství týnecké kameniny si lze prohlédnout přímo v muzeu v Týnci, dále se nachází například ve sbírkách Národního muzea, muzea v Pyšelích nebo v muzeu v Netvořicích.     

Jan Boukal

 

 

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena