Muzeum Říčany

2. 5. 2020

Výstava PROMĚNY KRAJINY - Je to ve vašich rukou  PŘIPRAVUJEME 
od 10. června

Jak se změnila krajina Říčanska od doby, kdy byli naši nejstarší sousedé dětmi? Jak se lidé starali o své okolí? A jak do toho zasáhl komunismus a kolektivizace? Proč jsou dnes vzácností rozkvetlé louky s motýly nebo rybníky, kde se dá koupat?

Uvidíte jedinečná videa z lesních tůní s čolky a rozkvetlých luk s orchidejemi a motýly, natočená zblízka i z dronu, která doprovází mluveným slovem Vladimír Kořen. Krajinu budete moci pocítit, ohmatat i ochutnat. Projdete se hejnem motýlů, podíváte se na jejich křídla pod mikroskopem. Na muzejní zahradě si děti vyzkoušejí dávno zapomenuté hry. Vyrobíte si hmyzí domek, ptačí samoobsluhu nebo semínkové bomby. Čeká vás dobrodružné pátrání ve starých mapách, muzejních sbírkách a v herbářích. Budete moci navrhovat, kudy by měly vést polní cesty a jak by se měly nebo neměly Říčany rozrůstat. Získáte spoustu neotřelých tipů na výlety do okolí i nápadů, jak může každý z nás přispět k pozitivním změnám v říčanské krajině.

Soutěž o volné rodinné vstupenky na výstavu

Kde jinde načerpat energii než v jarní přírodě? Vyfoťte se na vašem oblíbeném místě v okolí a podělte se o fotky na Instagramu – připojte svou polohu a #mistokdeziju #muzeumricany. Tři nejhezčí fotky označené těmito hashtagy odměníme rodinnou vstupenkou na výstavu Proměny krajiny.

Prosíme, nezapomeňte na aktuální pravidla pro pobyt venku – nosit roušku a neshlukovat se. Jděte ven a užijte si společný jarní čas naplno!

VÝZVA PRO VŠECHNY FOTOGRAFY 

Máte aktuální kvalitní fotografie ze současného dění – lidí s rouškami z ulic, zavřených obchodů, zdravotnických zařízení nebo zachycující práci dobrovolníků v Říčanech a okolí? Pomozte Muzeu Říčany zdokumentovat dobu koronavirové pandemie. Vybrané fotografie se stanou součástí sbírky muzea, čímž zprostředkujeme vzpomínky na současnou dobu i budoucím generacím, stejně tak, jako to dělaly i generace minulé.

Fotografie můžete posílat na e-mailovou adresu historika muzea Jana Boukala: jan.boukal@muzeum.ricany.cz.

V případě, že by vámi zaslané fotografie měly více než 10 MB, posílejte je, prosíme, přes úložiště (např. uschovna.cz).

Děkujeme a těšíme se na vaše fotografie!

 

 

Ze sbírek muzea: Vidle

Vidle jsou nástrojem, který člověka provází již od pravěku. Sestávají z dřevěné tyčovité násady, na kterou je nasazena obvykle železná část, opatřená nejméně třemi hroty. Dříve se používaly i vidle celodřevěné. Nejznámější jsou tříhroté vidle podávky, které sloužily a dosud slouží k práci se senem a slámou. Dále existují rycí vidle (používané podobně jako rýč), vidle na štěrk (používané jako lopata), šestihroté vidle na řepu či devítihroté vidle na brambory a kořenovou zeleninu. Speciálním druhem vidlí je kopáč se zahnutými hroty, který slouží k posouvání sena a slámy. Vidle sloužily v orientálních zemích i jako lovecký nástroj k lovu ryb a sběru mořských hub. Zde se z nich vyvinula zbraň zvaná trojzubec, která se posléze objevila i v Evropě. Trojzubec byl atributem hinduistického boha Šivy či antického boha moří Poseidóna (Římany nazývaného Neptun). Jakožto atribut pohanských bohů v době vítězství křesťanství nad pohanstvím přešel trojzubec (potažmo vidle) na nepřítele křesťanství Satana (ďábla) a jeho pomocníky čerty. Vidle jsou ovšem rovněž odznakem venkovského lidu, který s nimi pracuje, od čehož je odvozeno pejorativní označení vidlák. Vidle mají i své vlastní muzeum v Lichnově na Bruntálsku, kde se konají různé satirické sportovní akce, jako například Vidlácké neolympijské hry.

Vidle ve sbírce Muzea Říčany pochází z Říčan a Nedvězí a ve většině případů se z nich dochovaly pouze železné části. Jedinými kompletními vidlemi jsou podávky, které daroval muzeu pan Cingr (na snímku). Tyto vidle patřily firmě stavitele Větrovce a sloužily k vykládání sena ze žebřiňáků za účelem krmení firemních koní.  

Mnozí propadají pekelným představám o dalším vývoji situace, jiní se věnují práci na zahrádce – vidle člověka zkrátka mohou provázet i v době epidemie.  Jakmile to bude možné, budete moci navštívit chystanou výstavu „Proměny krajiny – Je to ve vašich rukou“ a připomenout si práci „vidláků“ předešlých generací.

                                                                      Jan Boukal

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena