Muzeum Říčany

4. 2. 2022

Co se bude dít v muzeu v únoru

Výstava „Příběh říčanského hradu“

každý den od 14 do 18 hod.

Výstavu prodlužujeme vzhledem k situaci s covidem-19 do konce léta.

Přijďte prožít příběh říčanského hradu! Na výstavě zjistíte, jak říčanský hrad vznikl, co během své existence zažil a proč je z něj dnes jen zřícenina. Postavíte si svůj hrad a vyzkoušíte si, jak se ve středověkém hradu žilo. Pomocí vizualizace vstoupíme do říčanského hradu v době jeho největší slávy. K výstavě je připraven program pro ZŠ i MŠ, rezervace nutná na e-mailu edita.jezkova@muzeum.ricany.cz.

 

Postavte si svůj říčanský hrad – VYSTŘIHOVACÍ MODEL HRADU

V muzeu je nově v prodeji vystřihovánka říčanského hradu. Vystřihovánka je vytvořena v jednoduché obtížnosti tak, aby ji mohly sestavit s pomocí dospělých i mladší děti, které už zvládnou přesnou práci s nůžkami.

Na výstavě Příběh říčanského hradu si prohlédnete sestavený model i s dalšími středověkými stavbami. Model si pak můžete zakoupit v muzejním obchůdku nebo na e-shopu muzea za 120 Kč.

 

Jan Žižka a Říčany aneb Vše, co jste chtěli vědět o Žižkovi 

čtvrtek 10. února 18–20 hod.

Věděli jste, že Jan Žižka obléhal Říčany? Letos to bude už 602 let. Proč zaútočil právě na Říčany? Které památky na obléhání nebo na Žižku jako takového dodnes v Říčanech máme? Na tyto a další otázky získáte odpověď na besedě s historikem muzea Janem Boukalem, odborníkem na české dějiny pozdního středověku. Akce je zaměřena pro dospělé návštěvníky a mládež.

Příběh říčanského hradu – komentovaná prohlídka

čtvrtek 17. února 17–19 hod.

Chtěli byste vědět, jak hrad vypadal v době své největší slávy a co vedlo k jeho zániku? Přijďte si prohlédnout naši výstavu s jejím spoluautorem, historikem Janem Boukalem. Podrobně vás seznámí s příběhem hradu Říčany, dozvíte se o jeho stavební podobě, o majitelích pánech z Říčan, Bolechovcích z Pušperka a Trčcích z Lípy a mnoho detailů a faktů o životě na hradech v době míru a války. Akce je určena pro dospělé návštěvníky a mládež.

 

Řezání a broušení kamenů

sobota 19. února 14–17 hod.

Máte doma kámen, do jehož nitra byste chtěli pohlédnout, nebo byste si broušení a leštění kamenů jen rádi vyzkoušeli? Budeme se na vás těšit v Geoparku v centru Říčan. Na akci je nutná rezervace na emailu jana.svandova@muzeum.ricany.cz.

 

Přijďte si do muzea vyrobit pečeť

Na rodinném středověkém odpoledni si projdete výstavu, vyzkoušíte připravené aktivity, a navíc si vyrobíte pečeť se znakem pánů z Říčan z pečetního vosku.  Akce probíhá v tyto termíny: 20. 2., 13. 3., 3.4. Více informací najdete na webu muzea.

Narozeninová oslava pod širým nebem v Geoparku Říčany

Plánujete v rodině oslavu narozenin? Nabízíme vám možnost uspořádat ji na čerstvém vzduchu se spoustou aktivit a zábavy jako rýžování pravých českých granátků, odkrývání paleontologického naleziště, odlévání a barvení sádrových odlitků nebo průzkum jeskyně. V geoparku je ohniště, je tedy možné i opékat. Oslavenci nakonec necháme na jeho počest vybuchnout sopku! Více informací najdete na našich webových stránkách.

 

Hledáme nové členy do přírodovědného kroužku pro děti ve věku 10–15 let. V kroužku zkoumáme a bádáme, trávíme čas venku a dozvídáme se hravou formou zajímavosti z přírody. Děti si vyzkoušejí různé typy pozorování a práci s rozmanitými pomůckami včetně mikroskopů. Kroužek vedou zkušené lektorky. Připojit se lze kdykoli během školního roku.

KDY: každý čtvrtek, 1618 hod.

KDE: v budově muzea a blízkém okolí, občas i s menší expedicí vlakem

PRO: děti se zájmem o přírodu, věk 1015 let

CENA: 1 100 Kč/pololetí

 

V souvislosti s měnící se epidemickou situací sledujte prosím náš web nebo Facebook, případně si o aktuální informace k akcím zavolejte na tel. č. 722 074 782 nebo 323 603 161.

 

Ze sbírek muzea: renesanční kachel s motivem „šlechtický pár“

Kamnové kachle z období středověku a raného novověku nebyly jen funkčními předměty (tj. součástí kachlových kamen vytápějících místnosti), ale byly současně předměty uměleckými. Odráží se na nich představy tehdejších lidí o světě i jejich zájmy. Proto na nich nacházíme výjevy s náboženskou tematikou (především biblické výjevy), ale také erbovní znamení nebo motivy ryze světské. Mezi nejkrásnější kachle ze sbírky Muzea Říčany patří z období renesance (16. – rané 17. století) pocházející zeleně glazovaný římsový komorový kachel. Vidíme na něm motiv „šlechtický pár v renesančním oděvu stojící v oknech“. Nad šlechtickým párem se nacházejí dvě lunety s bobulemi, které jsou vyplněny vějířovitým motivem. Zadní stěna kachle je silně zašpiněna sazemi od kouře. To svědčí o častém používání kamen, jejich součástí kachel byl.  Fragment stejného kachle (ovšem bez glazury) byl nalezen v domě čp. 60 na Masarykově náměstí v Říčanech a dnes se nachází v muzeu v Brandýse. V případě glazovaného kachle z říčanského muzea sice nevíme, kde byl nalezen, ale teoreticky může pocházet ze stejného domu jako nález z roku 2018. Hypotetickou podobu kachlových kamen zachytila známka České pošty s vyobrazením říčanského kachle. Kachel je památkou z doby definitivního zániku říčanského hradu a vzestupu přilehlého městečka za vlády rodu Smiřických. Jak hrad zanikl, to se můžete dozvědět na aktuální výstavě Příběh říčanského hradu.

Jan Boukal

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena