Na Říčansku pěstounství funguje. Rodiny ale potřebují podporu

5. 7. 2021

 

Na tom, že děti patří domů a ne do domova, se shodneme asi všichni. I přesto u nás žije stále mnoho dětí mimo svoji vlastní rodinu. Důvodů bývá hned několik. Biologičtí rodiče nemohou, neumějí a leckdy se ani nechtějí postarat o své ratolesti, pro které tak jednou z možností, jak prožít šťastné dětství, bývá institut pěstounské péče. Být pěstounem si často nezadá s úkoly komiksových hrdinů, kteří při svém náročném a dlouhodobém poslání nezřídka potřebují podat pomocnou ruku. A právě pro ně je tu spolek Rozum a Cit, který na Říčansku a přilehlém okolí těmto superhrdinům pomáhá už více než 20 let a podpořil zde přes 100 náhradních rodin s téměř 200 dětmi.

Klíčový pracovník je s rodinou v intenzivním kontaktu, nejméně jednou za dva měsíce osobně (jinými kanály pravidelně), postupně zjišťuje konkrétní potřeby rodiny a úzce spolupracuje s pracovníkem OSPOD dítěte. Naši sociální pracovníci a další odborníci zodpovídají dotazy pěstounů, pomáhají pochopit a řešit specifické projevy dítěte, zajišťují pravidelné vzdělávání náhradních rodičů, asistují při kontaktu s biologickou rodinou dítěte a sestavují plán práce s dítětem,“ říká Daniela Kuhnová, výkonná ředitelka organizace Rozum a Cit.

Tím však pomoc nekončí

I superhrdinové mají nárok na odpočinek, a proto Rozum a Cit nabízí svým rodinám odlehčení v podobě výletů či víkendových pobytů pro děti. V případě závažných důvodů průvodce pomáhá pěstounům s krátkodobou pomocí, zajištěním pomoci či terapie. Rozum a Cit doprovází pěstounské rodiny i díky podpoře města Říčany, které dlouhodobě přispívá na vzdělávání, poradenství a terapeutickou podporu. Hledáte-li doprovázející organizaci v okolí Říčan, navštivte stránky www.pestouni-rac.cz.

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena