Navrhované parkoviště pro novou ZŠ na Komenského náměstí

31. 5. 2019

Názor - Vladimír Blažek

V názorech (Kurýr březen 2019 str. 46, příspěvek Soni Mikešové) se pisatelka podivuje navrhovanému řešení, umožňujícímu zřídit v centru města parkoviště pro cca 500 aut - a není sama.

Odbor investic v odpovědi vysvětluje: Pro ZŠ s 540 dětmi projekt vycházel  z norem a Stavebního zákona. Uvažované normy a zákony vznikly a měly opodstatnění, kdy jsme žili v jiné době, a Říčany byly jiným městem, nežli jsou nyní.

Nová ZŠ je uvažována většinově pro děti z Říčan, které dojdou bezpečně do školy pěšky, z okrajových částí mohou využít školní autobusy. 

Zprávy klimatického panelu OSN dokládají zvýšené globální oteplování planety. Jedna z mnoha příčin je automobilová doprava. Zpráva se neposlouchá dobře, zvláště  kladou-li se požadavky na změnu životního stylu a omezují-li naše pohodlí.

Navrhované parkoviště pro ZŠ je součástí velkého množství maličkostí, které nenápadně přispívají  k oteplování. Prokazatelnou hrozbu nezastaví zákony a předpisy, ale rychlá zásadní řešení shora. Nemalý podíl na výsledku má každý obyvatel planety ve svých rukou.

Vladimír Blažek

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena