Nejlepší místo k bydlení v ČR?

29. 2. 2020

Názor Michal Kalfus, reakce Vladimír Kořen, starosta měst (KM)

 

Aktivně jsem se zúčastnil jednání únorového zastupitelstva, kde jsem vystoupil s palčivým problémem, který trápí obyvatele lokality RAK, a to nedostatkem vody ve studnách.

Po takřka patnáctileté neaktivitě ze strany Města k řešení základních infrastrukturních problémů naší lokality jsme byli nuceni založit spolek občanů, který Město žádá o budování infrastruktury patřící do 21. století, a to především vodovodu a kanalizace.

Lokalita je přitom vedena v územním plánu jako obytná již téměř 20 let, v minulosti sloužila k rekreačním účelům. Po celou tuto dobu se zde staví nové domy, většina za působení Klidného města na radnici.

Proto mě překvapilo, že se Klidné město neustále vymlouvá na to, že se jedná o bývalou rekreační oblast a tím nevnímá budování vodovodu jako svou prioritu. Přitom plány na budování infrastruktury již byly k mání v době, kdy zde lidé začali trvale bydlet. Většina z nás věděla, že infrastruktura nebude hned, ale po 15 letech bydlení se dosud nezačalo ani s přípravou? Přitom v jiných bývalých rekreačních oblastech již vodovod a kanalizaci mají, např. v Pacově, nad Jurečkem apod. Výmluvy Města nejsou namístě i proto, že zde s narůstajícím suchem rapidně ubývá voda ve studnách a může se ztratit úplně, jak už se to bohužel některým stalo. Není tedy čas na dlouhé obstrukce. Navíc i stát vnímá dodávky pitné vody pro občany jako zásadní, tedy k tomuto účelu vypisuje dotace.

Skutečnost, že město nevnímá přípravu vodovodu jako svou prioritu a investuje do jiných zbytných staveb a projektů (např. park Václava Havla za 15 mil.) nás nemile překvapila a tímto se také obracíme na občany, kteří mají podobný problém jako my, aby nás neváhali kontaktovat,  můžeme v tomto důležitém problému postupovat společně. Kontakt: o.s.rak@seznam.cz.

Michal Kalfus

Lidé občas dělají chyby. Jednou z nich může být to, že při koupi pozemku, stavbě domu nemyslí na zdroje vody. Občas to někdo riskne, koupí si chatku v zahradní kolonii. Je to levnější a začne stavět dům. Přitom ví, že tam vodovod není. Studna třeba bude stačit… No a pak přijde sucho a další rok znova. Letošní zima do poloviny února přinesla vlastně jen několik přízemních mrazíků a vůbec žádný sníh. Rychlá klimatická změna je skutečný a závažný celosvětový problém. Je chyba Klidného města, že se někdo rozhodne riskovat a buduje domy napájené rizikovou studnou? Když se ví, že lidstvo klima změnilo a sucha budou častá? Je chybou Klidného města, že buduje vodovody a kanalizace tam, kde to dává ekonomický smysl? Tam, kde lidé přispívají na výstavbu řadů? S lidmi z o.s. Rak jsem se loni setkal, logiku jejich požadavků chápu, investiční záměr rozjedeme. Nicméně v případě projektování si nedělejme iluze, že voda poteče do příštího léta. Liniové projekty prostě potřebují čas a je hospodárné využít dotace. Srovnání s jinými projekty města je poněkud liché a laciné. Není možné soustředit finance jen na jedinou oblast. Vodohospodářská infrastruktura má velmi výraznou podporu. Investice na zajištění pitné vody za dobu vlády Klidného města dosahují téměř 100 milionů korun a do kanalizací jsme investovali přes čtvrt miliardy. Založení jednoho parku na místě, kde se musely pokácet statné topoly právě kvůli rekonstrukci hlavní kanalizační stoky, je opravdu zlomkem ve srovnání nákladů. Navíc právě výsadby stromů jsou cestou, jak rizika a dopady klimatické změny snížit. Pro danou lokalitu budu podporovat zákaz budování dalších studní. Voda není.

Vladimír Kořen,
starosta města (KM) 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena