Není med jako med

25. 8. 2023

Med je čistě přírodní potravina. Med včely dělají z přineseného nektaru (sladiny), který si mezi sebou v úlu předávají. Tím ho zahušťují a následně zralý med ukládají do buněk v plástu. Med tedy vzniká až v úlu. Včely si tak připravují energetickou zásobu na zimu, ale spotřebovávají ji i v průběhu produktivní části roku. Je to hustá sladká tekutina různé barvy a původu. V tomto případě původem myslíme, že je nektar včelami sbírán buď z květů (květový med), nebo ho sbírají jako sladké kapičky, tzv. medovici (medovicový med). Medovice je svým složením podobná nektaru, ale vzniká jiným způsobem. Na rostlinách a stromech žijí kolonie mšic, puklic a červců. Tito živočichové napichující větvičky a listy a sají rostlinnou mízu. Z této šťávy si filtrují bílkoviny a přebytečné cukry vylučují v podobě sladkých kapiček na povrch listů a jehličí. Medovici sbírají nejen včely, ale třeba i mravenci, ti med ale neprodukují.

Na trzích či jinde se můžete setkat i s tzv. jednodruhovými medy, např. lipový, akátový, pohankový, řepkový, lesní atd., jedná se stále o medy květové.

Med je harmonicky vyvážená směs nejrůznějších látek, které se stále proměňují a navzájem reagují. To probíhá okamžitě od doby prvního kontaktu včely s nektarem nebo medovicí, kdy včela přidává do nasbíraného rostlinného materiálu výměšky svých hltanových žlázek, které obsahují celou řadu enzymů. Tyto enzymy způsobí štěpení nevstřebatelných složitých cukrů na vstřebatelné jednoduché. Med zraje, přestává být tekutý a krystalizuje. Krystalizace, ztuhnutí medu, je přirozený proces zrání medu a je důkazem jeho stoprocentmí pravosti. Lesní medy nebo čistý akátový med či med medovicový obsahují více ovocného cukru čili fruktózy, proto krystalizují později. Nezávisle na původu by měl každý med zhruba do roka ztuhnout.

Pokud k tomu nedojde, je vážné podezření, že byl proces zrání medu násilně zastaven a kvalita medu proto utrpěla.

Jiná situace je, koupíte-li med pastovaný. Ten je správně, velmi šetrnou procedurou upravený. Technologie pastování je založena na postupu, kdy v počátku krystalizace včelař med několik minut denně několik dnů po sobě mechanicky promíchává až do doby, kdy produkt získá konzistenci pasty. Tím se krystalizace naruší a med zůstává vláčný. Toto ošetření musí být provedeno velmi citlivě a s určitou znalostí problematiky.

Rok od roku cena medu stoupá. Je to přirozené vzhledem k ekologické situaci s následkem každoročního úhynu včel a dalším celospolečenským aspektům, ale i vzhledem k docenění důležitosti tohoto hmyzu i práce lidí starajících se o něj.

Bohužel med se stal i zneužívaným komerčním produktem zejména řady tuzemských prodejních řetězců, kdy prodejní nízké ceny budí podezření hned na první pohled. Není ojedinělý případ jeho brzkého stažení z prodeje z důvodů jeho prapodivného složení.

Stojíte-li o tuto stále vzácnější komoditu a ceníte-li si ji, kupujte s rozmyslem. Konzumujte med z regionů, odkud pocházíte. Cizokrajné medy mohou obsahovat látky, na které náš organismus není zvyklý. Pokud kupujete jinak než přímo od včelaře, vždy si přečtěte etiketu, odkud med pochází. Nejasné směsové původy ze zemí EU i mimo EU nezaručují kvalitu. Konkrétní včelařství a jméno včelaře na etiketě o serióznosti vypovídá. Nejlépe je mít „svého včelaře“ z blízkého okolí, a pokud ho osobně znáte a víte, jak včelaří, je to to nejlepší. Vždyť skutečně poctivý med ukrývá hotové bohatství pro svůj rychlý přísun energie, pro látky zmírňující vyčerpanost, nespavost, látky zvyšující obranyschopnost organismu proti nemocem, látky ovlivňující krevní oběh a výživu srdce, látky podporující tvorbu kostí, posilující nervovou soustavu, zdravý spánek, dobrou náladu, lepší paměť a mnoho dalšího.

Tak na to při výběru medu pamatujte.

Vaši říčanští včelaři na www.vcelyricany.cz

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena