Nová výstava Prolamování prázdnoty

5. 5. 2024

Městská Galerie Říčany zve na novou výstavu děl umělkyně Michaely Černické nazvanou Prolamování prázdnoty. Vernisáž se koná 15. května v koncertním sále Staré radnice na Masarykově náměstí 83. Výstavu můžete navštívit zdarma do 15. června v otevírací dny galerie: Úterý–Pátek: 15 –17; Sobota: 9–12. 

Michaela Černická se svých kresbách, malbách a fotografiích zabývá vytvářením tematicky založených sérií, obvykle realizovaných v průběhu měsíců či let. Mimo to využívá pro svou tvorbu i technologické postupy inspirované studiem restaurátorství.

V současné výstavě se dominantně uplatňuje téma prázdnoty – jak v instalacích s malovanými klínky, tak v obrazech fragmentů inspirovaných porcelánovými figurkami míšeňské produkce. To, co jí na porcelánu zajímá především, je specifická estetika a preciznost techniky spojené s dlouhou tradicí, která je zatížená přílišnou vytříbeností. Zdánlivě nahodilé části porcelánových detailů levitují v násobně větším prostoru, mnohdy prorůstají jeden druhým nebo jsou jejich části jaksi paraziticky deformovány jinými artefakty.

Svou původní funkci postrádající modrobílé subtilní klínky (umístěné v rozích prázdných rámů) odkazují na tradiční čínskou a posléze evropskou kulturu porcelánových žánrových sošek, zde však zachycují například slumy třetího světa, industriální areály znečišťující naše prostředí či na leckdy marný boj čelit důsledkům globálních jevů v podobě rozsáhlých ekologických katastrof.

Lenka Babíčková,
Městská Galerie Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena