Opravené kulturní centrum v Říčanech se slavnostně otevře veřejnosti

24. 9. 2013

V Městském kulturním středisku v Říčanech se po celé léto ozýval rámus sbíječek a jiných stavebních nástrojů, prostory interiéru a exteriéru totiž prošly zásadní modernizací. Zrekonstruovaný sál, jeviště a zázemí se slavnostně představí občanům 6. října na akci Zlatý oříšek Středočeského kraje 2013.

„Před rokem jsem na Zlatém oříšku moderátorovi Alešovi Cibulkovi slíbil, že až přijede znovu, tak to tady nepozná. To se bude divit!“ komentuje stavbu starosta Vladimír Kořen. V polovině září došlo k dokončení hlavních oprav vnitřních prostor, které se týkaly především hlavního sálu, jeviště, malého sálu, přísálí, baru a částečně zázemí pro účinkující.

Bylo to neskutečné tempo. Ještě v červnu se v říčanské Labuti hrálo a koncertovalo. Teď je konec září a rekonstrukce je skoro hotová. Stál jsem těsně před kolaudací uprostřed sálu a přeběhl mi mráz po zádech, kolik se toho vlastně podařilo za tak krátkou dobu udělat,“ komentuje stavbu starosta Vladimír Kořen /Klidné město/ a doplňuje ho radní ze stejného sdružení Zdeněk Hraba: „Je to pro kulturu v Říčanech očividný posun o několik stupňů výš. Skvělá akustika pro koncerty, estetika jeviště pro divadelní vystoupení nebo třeba vybavení baru, to lidé ocení hlavně na plesech. Po desítkách let se Labuť mění a jsem rád, že jsme k tomu dali impulz, peníze a energii.“ 

Probíhají ještě konečné úpravy, spočívající převážně v nastavení různých komponentů např. doměření částí akustických obkladů stěn. Do konce září by se měly stihnout i úpravy vnějších prostor tj. zateplení budovy, nová fasáda a výměna střechy. Autorem návrhu rekonstrukce interiéru je architektonický ateliér MYNYMY architects a zhotovitelem projektu byla firma Xedos s.r.o. "Je vidět,že i za relativně málo peněz je možné udělat hodně muziky. Jsem rád, že i náš výbor a jeho členové přispěli svým dílem k této zdařilé akci. Určitě by bylo vhodnější provést rekonstrukci rozsáhlejší, ale to nás čeká v další etapě, kdy je možné upravit předsálí i patro KC," doplnil radní a předseda VURVu Miloslav Šmolík /ODS/.

„Musím vyseknout obdiv celému týmu. Od městské architektky Alice Štěpánkové, přes firmu Energy Benefit, která pomohla zajistit dotaci na zateplení, po architekty z týmu Tomáše Rajtory,“ oceňuje starosta Vladimír Kořen a dodává: „O všech už se psalo, ale tentokrát bych chtěl ještě vyzdvihnout realizační firmu Xedos s.r.o. a technický dozor investora. Nesetkal jsem se často s tak profesionálním přístupem a přehledem na stavbě. Byl to stroj, kde všechny kroky řemeslníků do sebe zapadaly s takřka hodinovou přesností.“ Firma měla dokonce nainstalované vlastní bezpečnostní zařízení a jejím zaměstnancům se podařilo zadržet čtyřčlennou zlodějskou partu.  

Oficiální otevření kulturního centra při akci Zlatý oříšek

Slavnostní znovuotevření kulturního centra se koná v neděli 6. října, a to soutěží pro talentované děti Zlatý oříšek Středočeského kraje 2013 za účasti známých osobností a široké veřejnosti. Mezi prvními, kteří využili prostory kulturního sálu, však byli tanečníci. V sobotu 21. září, totiž jak je v Říčanech tradicí, začaly taneční kurzy a nová podlaha tak prošla premiérovou zatěžkávací zkouškou.

Ředitel kulturního centra Vladimír Levický spolu se svými kolegy vnímá zlepšení a rozvoj kulturního centra velmi pozitivně: "To, že vedení města k této poměrně rozsáhlé rekonstrukci přistoupilo, je pro nás dokladem dobrého vztahu jeho představitelů ke kulturnímu dění v Říčanech.“

Největší výhodou říčanského "kulturáku" je bezesporu sál s velkým tanečním parketem, jež vyniká unikátním charakterem. "Nezastupitelnou roli má zejména v pořádání koncertů, ať už jde o jakýkoliv hudební žánr, ale i vlastně ve všech svých aktivitách zde probíhajících – taneční, plesy, vzdělávací akce, kurzy. Vše, co vyžaduje dostatečně velký sál s možností variabilního uspořádání," upřesňuje Vladimír Levický.

Nové prostory jsou tak připraveny na zahájení nové sezóny s pořádně nabitým kulturním programem. A ještě jednu novinku Říčany připravily. Nový vizuální styl pro Kulturní centrum Labuť, který je založen na japonské origami – tedy papírové skládance.  

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena