Příznivci uměleckého páru se konečně dočkají. Dlouho očekávaná výstava Hudečkových se v sálech Staré radnice otevře pro veřejnost 29. dubna 2022.
Bude mít název CARPE DIEM a uvidíme na ní průřez celoživotní tvorbou obou manželů. Užít a prožít naplno den je jistě téma pro leckoho z nás.
V dobrém i zlém
Při setkání s nimi se na vás přenese jejich energie, nebo chcete-li radost ze života. Vyzařuje z nich, že navzájem jsou si láskou a oporou. Hudečkovi v tomto roce oslaví už 62. výročí svatby a společná léta skutečně prožili, jak si ve svatební den slíbili, v dobrém i zlém. Příliš brzy přišli o své talentované děti, Veroniku a Dominika. Pohled do umělecké práce celé rodiny nabízí vzpomínková publikace Carpe Diem. Užívej dne (Praha 2005). Olga Hudečková do knížky napsala verše: Život není vůbec jednoduchý – ale/ v tom je vlastně jeho krása, že můžeme/ stále o něco usilovat,/ někoho milovat a přátelit se./ Překonávat sám sebe!/ CARPE DIEM – UŽÍVEJ DNE.
Umělecká dráha
Sochař Miroslav Hudeček (1935) pochází ze Strážnice. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a na Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1966–1967 absolvoval stipendijní pobyt v New Yorku, kde pracoval v ateliéru japonského sochaře Tochio Adate. Pracuje s rozmanitými materiály. Ve figurální tvorbě se věnoval námětům jako láska, mateřství, rozhovory, konfrontace, zápasy, hudba, sny… Od osmdesátých let vznikají jeho objekty s duchovní tematikou, mj. i imaginární portréty řeckých filozofů, biblických postav a světců. Řadu let se věnoval zpodobení Jana Amose Komenského.
Sochařka-keramička Olga Hudečková (1936) je z jižních Čech. Po vyučení malířkou porcelánu se na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti zaměřila na keramiku. Poté studovala Vysokou školu pedagogickou při UK v Praze. Vytvořila díla z majoliky, porcelánu a kameniny. Ztvárnila keramické stěny, fontány pro interiér i exteriér, je autorkou řady zahradních solitérů, nástěnných dekorativních talířů, váz, svícnů. Její nejoblíbenější téma je příroda ve všech podobách.
Na mnoha realizacích se manželé podíleli společně. Ať už po umělecké stránce, nebo v rozdělení náročné fyzické práce, kterou tvorba sochařů a keramiků obnáší. Společně vytvořili například fontánu s plastikami Fauna a Vltavy z kameniny na stanici metra Vltavská v Praze-Holešovicích. Pracovali na ní v Poštorenských keramických závodech. Druhé vyhotovení mohutných plastik stojí u Hudečkových na zahradě, manželé je tady pojmenovali po svých dětech.
Tvorba Hudečkových pro Říčany
Součástí městského prostoru v Říčanech jsou Hudečkovy portréty Tomáše Garrique Masaryka a Jana Amose Komenského. V kostele sv. Petra a Pavla je nedaleko kazatelny umístěna Pieta zobrazující Ježíše po sejmutí z kříže s matkou Marií. Nadživotní imaginární portrét učitele národů věnoval Miroslav Hudeček městu Říčany na začátku tisíciletí k 50. výročí založení zdejšího gymnázia. Odhalení portrétu prvního československého prezidenta se konalo 28. října 2002. Letos na jaře věnuje Olga Hudečková městu Říčany glazovaný keramický solitér. Bude instalován před radnicí ve stejném prostoru jako portrét TGM.
Školáci se dozvídají o práci sochařů
Tvorba a životní příběh manželů Hudečkových (vedle dalších uměleckých osobností regionu) se objevují v novém programu Muzea Říčany Sochy a prostorová tvorba. Žáci 2. stupně základních škol se vžívají i do pocitů umělců, kteří tvoří z keramické hlíny, a sami mají možnost si tvárnost tohoto materiálu vyzkoušet. „Je to jejich život“ – reagovala jedna z žákyň na dotaz k dílu manželů Hudečkových. Ano, je to jejich život. Na otázky k námětům ve své tvorbě odpovídají, že je v ní uloženo všechno, co zažili. Oba manželé mají za sebou na dvě stovky výstav. Nyní v Říčanech se jedná o 35. společnou výstavu.
Renata Skalošová, Muzeum Říčany
Dílo Olgy a Miroslava vedle sebe a společně
Manželský pár během své dlouhé umělecké dráhy obdržel řadu uznání a ocenění. V roce 2005 to byla cena Rudolfa II. od Masarykovy akademie umění Praha
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena