Otázky pro nikoho a Vláďo, drž se!

31. 5. 2019

Michal Anelt, zastupitel (KM)

Máme za sebou další zastupitelstvo a jak bohužel bývá určitým koloritem, ani tentokrát se mu nevyhnuly zjitřené emoce a zapálené monology… Jsem dalek toho, abych tu hledal nějakou univerzální pravdu – každý z nás má právě na tu svou nezpochybnitelný nárok. Žijeme díky bohu stále ještě v demokratické společnosti, jejíž budoucí vývoj stojí a padá s lidmi, kteří ji aktivně tvoří. Nejen svými nápady a argumenty, ale také schopností učinit kompromis a především – naslouchat ostatním a komunikovat. A tady je kámen úrazu. To, co jsem během práce v Klidném městě víceméně tušil a odezíral z tváří mých kolegů, se mi za půl roku práce v zastupitelstvu více než potvrdilo. Málo spolu mluvíme anebo ještě lépe, část lidí prostě ani mluvit nechce. Nejde mi o běžnou komunikaci, v té žádný problém není. Mám na mysli racionální debatu. Otázky a odpovědi. Nejen chuť se ptát, ale také chuť dostávat odpověď. Teď, v reálném čase, tváří v tvář. Dopídit se podstaty věci. Ta situace mi v měřítku Říčan přijde postavená na hlavu. Mohu zvednout telefon, zajít za dotyčným, poslat e-mail, prostě se zeptat. Ale neudělám to. Z otázek se nestává zdroj informací, ale prostředek nekončící volební kampaně. Nezajímá mne odpověď, prostě chci jen trochu pošťouchnout oponenta nebo veřejnost. Znáte to, na každém šprochu… Třeba se někdo chytne. Jenže posouvá nás to dál? Je smysluplný dialog, kdy se jeden ptá a vlastně vůbec nechce znát odpověď? Nedělám si iluze. A velectěné publikum, tedy říčanská veřejnost? Stejně jako jsou lidé alergičtí na podobnou debatu na celostátní úrovni, tím méně je baví doma. Jak z toho ale ven? Jednoduše – ptejme se. Ne prostřednictvím stranických plátků, facebooku, článků na stránkách Kurýra. Ptejme se jeden druhého. Jde to! Stejně jak to funguje v komisích města, může to fungovat i jinde. A se svými voliči komunikujme programem, návrhy a řešeními, klidně odlišnými. Ne však citově zabarvenými otázkami vyslanými někam do vzduchu, zvlášť když na ně ani nechceme dostat odpověď.

Právě poslední rozjitřená debata okolo „trafik“ Klidného města se ukázala shodou okolností jako naprosto zbytečná. Kolega Vladimír Polánský musel skvěle nastartovanou projektovou práci na radnici, stejně jako svůj post v Radě a Zastupitelstvu, bohužel opustit. A podotýkám bohužel pro nás všechny. Vladimíra si nesmírně vážím, nejen jako charakterního a skromného člověka s jasným názorem na svět, ale hlavně právě jeho schopnost dialogu, pro jeho úžasnou vnímavost a empatii. Nenechat za sebe mluvit vlastní emoce, ale racionálně argumentovat a spojovat lidi navzájem. Vidět nejen svoji, ale především práci všech lidí kolem sebe. Tohle všechno Vladimír umí a tohle všechno nám teď bude ve veřejném prostoru Říčan chybět.

Takže Vláďo, díky za to všechno! A drž se! Rychle to celé vyřiď a jak jen to půjde, tu novou „nemocniční trafiku“ co nejdříve zavři. Těšíme se na tebe zase brzy na tvém oblíbeném víně, na tvůj pozitivní přístup k životu a samozřejmě debaty o tom, co všechno se dá u nás doma v Říčanech zlepšit!

Michal Anelt, zastupitel (KM)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena