Plošný zákaz nic neřeší

4. 11. 2019

 

V posledním Kurýru vyšla tisková zpráva „Hazard v Říčanech v následujících letech skončí“, kde byl presentován můj diskusní příspěvek na ZmŘ (hodně, ale hodně zkrácený). Ráda bych proto vyjádřila svůj názor a postoj k tomuto materiálu.

Nejsem příznivcem hazardu, v životě jsem do automatů nevhodila ani korunu a nejsem spřízněná ani se žádným majitelem heren. S omezováním hazardu nemám žádné problémy. Ale rušit herny jen v některých městech, v jejich blízkosti ne, a nechat internetové sázení, to nemá žádný smysl. Zakážeme hazard v Říčanech, vzniknou černé herny, nebo hráči pojedou pár kilometrů za Říčany a hrají vesele dál. Říčany přijdou o peníze do rozpočtu (cca 10 mil./rok) a nikoho od hazardu nezachrání. Je to pouze populistické gesto. Společnosti jsou mnohem nebezpečnější jiné „neřesti“. Kouření, alkohol, drogy. Kouření ničí zdraví a náklady na léčení kuřáků jsou mnohem vyšší, než u nekuřáků. Alkohol nejen ničí zdraví, ale způsobuje násilí, rozvraty v rodinách apod.  Nikdo ale nepřišel s nápadem zakázat výrobu tabáku a alkoholu, protože by to zruinovalo nejeden stát, protože státy mají z výroby a prodeje těchto produktů velké zdroje příjmů. Ve třicátých letech zakázali alkohol v USA. Výsledkem byla zvýšená zločinnost a alkohol se pil vesele dál. I teď nesmíte pít v USA alkohol na veřejnosti, ale když máte lahev alkoholu třeba v papírovém sáčku, nikdo vám nic neřekne. Hlavně, že to není veřejné pití. Opět pouze pokrytectví nejvyššího řádu. Drogy jsou u nás zakázané, ale stejně je dost lidí, kteří jim propadnou a opět způsobují násilí a rozvraty v rodinách. Co se týká toho, co je zmiňováno v TZ: Někdy v roce 2010-2011, kdy jsme připravovali ve vedení radnice vyhlášku o provozování herních automatů, majitelé heren s vedením města spolupracovali. Vybavili svoje herny kamerovým systémem, kontrolovali občanky (to nebylo tenkrát povinností) při vstupu do herny. Hodně omezili i venkovní reklamy.

Proto vidím jako nejlepší řešení, jak proti hazardu, tak proti kouření, pití alkoholu a drogám, v prevenci a hlavně výchově v rodinách a školách. Co kdyby Město investovalo část vybraných peněz na zvýšenou osvětu?  Třeba 1/50, což činí cca 200.000,-Kč, nebo i víc. Určitě by to bylo, podle mého, účinnější, než plošný zákaz. 

Karla Egidová,

zastupitelka ODS

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena