Po dvou letech potřetí mistrem světa v běhu do vrchu.

30. 9. 2014

V září tohoto roku se konalo 14. mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. Tentokrát se pořadatelství ujalo malé město Telfes ležící v údolí Stubai, nedaleko Insbrucku (Rakousko). Tento region je známý svými lyžařskými možnostmi. V okolí je spousta sjezdovek. Právě takovýto terén si vybrali pořadatelé k uspořádání závodu v běhu do vrchu. Závod se zde pořádá každý rok, ale letos se uskutečnil jako Mistrovství světa veteránů. Přestože se nejedná o mediálně známou akci, zúčastnilo se více než 800 závodníků z 28 států, a to i poměrně exotických (Austrálie, Nový Zéland, USA, Korea,..).

Z Česka přijela skupinka 36 závodníků, kteří chtěli vyzkoušet náročnou trať. Veteráni závodí ve věkových kategoriích.

Veteráni do 50. let a hlavní závod měli délku tratě 11 km s převýšením 850m. Muži veteráni nad 50. let a všechny ženy absolvovali „zkrácenou“ trať 7km s převýšením 700m. Start delší tratě byl v centru Telfesu, start kratší tratě u mezistanice lanovky Schlick2000 Mittelstation Froneben – zde jsem startoval i já v kategorii 60 až 64 let. Postupně startovaly jednotlivé kategorie v časových odstupech tak, aby na úzké trati nevznikaly zácpy. Čekala nás velmi náročná trať, jejíž trasa vedla po šotolinových pěšinách stále vzhůru. Ani kousek roviny, kde by se dalo relativně odpočinout. Cíl byl u horní stanice lanovky, přímo na začátku sjezdovky. Po startu jsem zvolil ostřejší nástup a pak jsem se snažil držet rychlé tempo co nejdéle. Tato taktika mi vyšla, celý závod jsem běžel na prvním místě a tak jsem získal titul mistra světa veteránů v běhu do vrchu pro rok 2014. S dalšími dvěma kolegy jsme v naší kategorii obsadili třetí místo v soutěži družstev (Smrčka, Pechek, Flegl).

Počasí závodům přálo, svítilo sluníčko a teplota byla pro běh příjemná. V cíli jsme se mohli pokochat nádhernými vyhlídkami na okolní hory a vstřebat únavu ze závodu. Cestu zpět zajistili pořadatelé lanovkou, málokdo by byl po závodě schopen sejít dolů pěšky.

Česká republika získala celkem sedm medailí: 1 zlatou (Miloš Smrčka), 2 stříbrné (Blanka Paulů a Ivana Sekyrová) a 4 týmové bronzové.

Moji účast na mistrovství částečně finančeně podpořilo město Říčany grantem a Říčanská pobočka pojišťovny
Allianz (cestovní pojištění). Ostatní větší část nákladů jsem si financoval sám.