Krátká reakce na oba názory představitelů ODS

27. 10. 2016

Vladimír Kořen, starosta

Nejdříve K. Egidová:

K příkladu 1 – Kurýr je volně přístupným médiem, otiskuje tiskové zprávy města i názory zastupitelů či občanů. Zpravidla v názorové části nepíši a nenapadám jako první, jen vysvětluji a reaguji.

K příkladu 2 – V letáku k referendu byly obsaženy i negativní pohledy. Viz stanoviska paní Popové ze společnosti RIM, nebo Vratislava Čecha. Samozřejmě vedení radnice referendum podporovalo. Zástupci ODS v době kampaně nepřišli s jedinou žádostí na doplnění materiálů. Řešili to vydáním svého stranického letáku. Z mé osobní iniciativy byli osloveni pro říjnový Kurýr všichni zastupitelé s anketní otázkou.

K příkladu 3 – Za svým názorem na Facebooku si stojím. Bojkot referenda pomohl developerům a uškodil Říčanům. Byl to krok vytěsňující občanskou demokracii k demokracii výhradně zastupitelské. Myslím, že sedí i poznámka, že by se jedna strana mohla jmenovat: „Obstrukční developerská“. Přiznal jsem a přiznávám chybu, že jsem nepostřehl u mých komentářů na Facebooku automaticky nastavenou ikonku. Měl tam být můj osobní profil. Za to se omlouvám.

 

K článku M. Šmolíka:

Tady se předestírá v plné nahotě zásadní rozporuplnost komunikace ODS s veřejností.

Na jedné straně se odsuzuje referendum jako zbytečné, protože: „Výsledek referenda je předem jasný. Nikdo nechce, aby se město dramaticky a nekontrolovaně rozrostlo…“ (citace z vyjádření T. Kozáka i M. Šmolíka). Na straně druhé připravuje investiční předpolí právě pro rozsáhlou výstavbu. M. Šmolík považuje rozšíření na 21 000 EO „za nedostatečné, neekonomické a zadělávající na problémy do budoucna“! Několik dní po referendu je to jasné - ODS chce rozšířit čistírnu co nejvíc, nejlépe ve variantě pro 27 tisíc obyvatel. V představách některých politiků a developerů se mají Říčany opravdu rozrůst o dalších deset tisíc obyvatel! A právě proto se tyto strany radují z neúspěchu referenda. Referendum bylo silnou možností, jak tento plán překazit.

Klidné město je jedinou silou, která to s regulací developerů v Říčanech myslí vážně, a potřebujeme k tomu opravdu silný hlas veřejnosti. Děkujeme za obrovskou podporu více než čtvrtiny města. Je to pro mě osobně velmi zavazující. Bohužel to bylo málo, a protože jsem jen člověk, tak se přiznám i ke své emoci: byl jsem z výsledku smutný. S časovým odstupem už ale vidím celou záležitost zřetelněji. Lidí, kteří usilují o uměřený rozvoj Říčan, je hodně, jen musíme víc spolupracovat. Každý, kdo by nám chtěl aktivně pomoci v udržitelném rozvoji města, je vítán.

Vladimír Kořen, starosta

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena