Přání říčanského STANu

28. 11. 2021

Milí Říčaňáci,

rádi bychom vám za všechny kolegy z říčanského STANu popřáli klidné prožití adventu, krásné Vánoce a úspěšný nový rok 2022. Na konci roku je dobrý čas pro bilancování. Jsme rádi, že jsme i v letošním roce mohli přispět k tomu, aby nájemníci z bytových domů 1910, 1999 a 2000 na Komenského náměstí a v Melantrichově ulici měli klidnější spaní. V kauze převodu bytů podle 20 let starých smluv nám daly za pravdu nejen soudy, ale i příslušná ministerstva ve svém společném prohlášení. Staré závazky města se musí plnit a je dobře, že jsme se v tomto ohledu stali vzorem i pro další města, která se potýkají s podobnými problémy. Zdá se, že přímky se před rokem opravdu propojily ve správném bodě.

Co nás čeká v roce 2022? Všichni chceme žít v krásném, upraveném městě s dostatečnou infrastrukturou. Zásadní investicí města, která by ale odčerpala většinu městských prostředků, měla být nová škola na Komenského náměstí. Na jednu stranu architektonicky hodnotná budova, která by vyřešila naše problémy s nedostatečnou kapacitou v základním školství, je pro tuto chvíli nerealizovatelným projektem. Nejen kvůli rostoucím cenám na stavebním trhu je třeba rozhodnutí o této stavbě odsunout a v případě, že se situace v roce 2022 nezlepší, pak stavbu odpískat a hledat alternativní řešení. Tím prvním je koupě budovy „staré pošty“ naproti parku A. Švehly, kde by mohly být tři nové třídy.

Politika města ale nemůže stát i padat s jednou investiční akcí, jako tomu bylo v našem městě v roce 2010, kdy stavba nové školy u lesa spolykala drtivou většinu prostředků na městské investice. Musíme řešit i další problémy, které nás trápí – konkrétně opravy místních komunikací a budování chodníků, renovaci stávajících nemovitostí v majetku města nebo údržbu veřejné zeleně. Pojďme stát nohama pevně na zemi a řešme problémy, které nás ve městě skutečně trápí. A přejme si, ať je ten příští rok lepší, než možná ve skutečnosti bude.

Zastupitelé STAN Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2022 Všechna práva vyhrazena