Příležitost nejen pro Říčany   

29. 11. 2020

   

V pondělí 16. listopadu proběhlo ustanovující zastupitelstvo našeho kraje a zvolilo si nové vedení v čele s Petrou Peckovou, starostkou nedalekých Mnichovic. ODS společně se Starosty, ale i Piráty a Spojenci vytvořila silnou koalici a má ambici posunout kraj výrazně do lepší pozice než v jaké se nachází. Mrzí mne sice, že to nebude v čele s naším úspěšným starostou a vynikajícím kandidátem na hejtmana Martinem Kupkou, ale bylo by škoda situace nevyužít a společně pro výsledek určitě uděláme maximum.

Ostatně, když jsem se před více jak deseti lety rozhodl věnovat komunální politice, aby nejen mé děti měly kam chodit do školky a po kvalitních silnicích, s dostatkem sportovních zařízení, dělal jsem pro to, co bylo v mých silách. A vlastně i proto jsem se následně rozhodl kandidovat do Kraje, abych se na krajské úrovni pokusil ovlivnit věci k lepšímu především v oblastech, které mi byly blízké.

Jako vodohospodář a tehdejší říčanský radní pro dopravu jsem se snažil se městu i regionu pomáhat. A dařilo se. V naší oblasti se vybudovaly školky, sportoviště, opravily místní komunikace i ty krajské. Podařilo se dostat naše rugbisty do Sportovních center mládeže, kam nyní zamířili i naši úspěšní šachisté. Po letech se podařilo prosadit a nyní se soutěží dodavatel nové tělocvičny i odborných učeben na říčanském gymnáziu.

Do dalšího období však vstupuji v pro mne nové situaci. Jako člen koalice, která má ambici posunout kraj dále. Především v dopravě, která bude z pozice 1. místopředsedy dopravního výboru mou doménou, se budu snažit o rychlejší dostavbu obchvatů i efektivnější opravy silnic. Společně s ŘSD bychom chtěli posunout výstavbu středočeské D3 v původní trase od Jesenice i obchvat Prahy. Stejně tak se zasadím o dořešení situace kolem směny pozemků pod Mlýnským rybníkem, abychom středisko Správy a údržby silnic vymístili mimo centrum města a doufám, že ve shodě s městem se zasadil o výstavbu Tehovské spojky, která by svedla dopravu z D1 mimo Říčany. Přeložku silnice 101, zmiňovanou spolu s dalšími projekty naším starostou, řeším průběžně už od minulého volebního období. Poslední schůzka s Prahou proběhla v říjnu po krajských volbách.

Z titulu své profesní deformace vodohospodáře budu nadále bojovat za koncepční přístup a finanční podporu projektů pro zásobení vodou a zadržování vody v krajině, abychom se navrátili k vodnímu blahobytu.

Rád bych napsal ještě pár slov k problematice Říčan, ale prostor mi už nezbývá. Tak snad jen díky vedení města za úpravu a částečné vyhovění mé námitce ohledně mocnosti vrstvy zelených střech u změny č. 4 územního plánu, ale s vypořádáním připomínek nelze zcela souhlasit, proto jsem změnu jako celek podpořit nemohl.

Miloslav Šmolík,

krajský a říčanský zastupitel (ODS)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena