Příroda Říčanska

4. 4. 2021

Sasanka hajní

(Anemone nemorosa)

V listnatých lesích je během léta přítmí. Listy v korunách stromů zachytí téměř všechny sluneční paprsky a u země je nedostatek světla potřebného pro bujný růst rostlin. Stromům ale chvíli trvá, než se probudí a začnou rašit. Toho časně zjara využívají sasanky. Slunce si vychutnají, dokud k nim skrz koruny svítí, a pak se zatáhnou pod zem.

Na světě můžeme potkat několik desítek druhů sasanek, nejvíc jich žije v mírném pásu severní polokoule. U nás rostou tři. Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides), žlutě kvetoucí, méně početná souputnice sasanky hajní a pak velmi vzácná sasanka lesní (Anemone sylvestris).

Sasanka hajní roste ve vlhké humózní půdě listnatých lesů, na pastvinách a v sadech. V České republice se běžně vyskytuje od nížin do podhorských oblastí. Celkově je rozšířena po celé Evropě, na východ až k řece Volze. Byla zavlečena a zdomácněla v některých oblastech Severní Ameriky a na Novém Zélandu.

Sasanka je vytrvalá bylina s podzemním oddenkem, ve kterém hromadí zásobní látky. Na jaře z něj vyráží asi 15 cm vysoká lodyha. Z jednoho místa kolem vyšší části stonku vyrůstají tři několikačetné listy (odborně listeny) s rozeklanou čepelí. Nad nimi pokračuje chlupatá květní stopka s bílým květem. Sasanka kvete od března do května. Plody, asi 3 mm velké nažky, mají krátký zakřivený zobánek. Když dozrají, nadzemní část rostliny odumírá a zatáhne se do oddenku.

Tmavý, více než deset cm dlouhý oddenek umožňuje sasance putovat. Na jednom konci přirůstá a na druhém odumírá. Sasanka se tak pomalu posunuje a může využívat novou půdu. Oddenek vytváří i boční pupeny. Z nich vyrážejí nové odnože, které se brzy osamostatní a sasanka se tak šíří.

Přestože je celá rostlina jedovatá, v minulosti se používala v léčitelství. Dnes se využívá pouze pro krásu. Šlechtí se i různé kultivary – plnokvěté, modré nebo fialové –  a vysazují se jako okrasné květiny.

Na oddencích sasanky hajní parazituje drobná nejedlá houba hlízenka sasanková (Dumontinia tuberosa). Asi 2 cm velké hnědé mističky vyrůstají v době květu sasanek.

V Říčanech a okolí se můžeme těšit z jarních kvetoucích koberců sasanky hajní, a to hlavně v nivách potoků. Třeba jako na snímku od Rokytky.

                                                                    Jakub Halaš

 

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena