Proč?

29. 9. 2017

Názor - Andrea Klapálková

Nedávno jsem četla rozhovor se známou moderátorkou, která bydlí nedaleko Říčan. Mimo jiné si pochvalovala bydlení v přírodě, v sousedství lesa, stranou velkoměsta. Jedna z fotografií zachytila její něžnou tvář, pozadí kromě upravené zahrady tvořily i vršky borovic, smrků a jedlí.  Nádhera.

„Jestlipak tyto sytě zelené větve ukrývají hromady posekané trávy, větví, listí a jiného zahradního odpadu jako u nás?“ problesklo mi hlavou.

Jak se vám líbí hromady listí a ostříhaných tújí na okrajích lesů a lesních cest? Poházené lahve, „petky“ a papíry? Kde se v nás bere ta drzost zavážet lesní cesty a strouhy odpadem ze zahrad? Uklízíme vlastní pozemky, a co se nám nehodí, vše míří za plot, do cest či lesů. Proč?

Je ostuda mít na vlastním pozemku kompost či kompostér? Budiž, máme sběrný dvůr a kontejnery na bioodpad. A přesto. Jdete na houby a sbíráte je mezi střepy, plechovkami a jinými „poklady“.

Lidé touží bydlet ve zdravém a krásném prostředí. Mnozí z nás si zde postavili dům, či se sem nastěhovali právě pro blízkost přírody a čisté prostředí. Kde se stane v člověku zlom a on to krásné, pro co sem přišel, začne svým konáním devastovat?

Pár dní zpátky se mě malá holčička zeptala, proč tu máme v lese takový nepořádek. Kdo sem vozí tu trávu? Proč je tady tolik skla a „petek“, když přece patří do popelnice? Následovalo několik dalších proč. Tak se i já ptám, proč?

Pečujme o své okolí a nezavírejme se za vraty našich zahrad. Převzali jsme od našich předků krásnou krajinu, máme právo ji užívat a povinnost zachovat dalším generacím. Nebo snad chceme platit daň za úklid našeho nepořádku? Chceme mít lesy oplocené a platit vstupné jako do nějaké rezervace?

 

Andrea Klapálková, Okrašlovací spolek Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena