Proč pálí čarodějnice v Kuří?

27. 5. 2018

 

Vyslechl jsem rozhovor několika žen, které přihlížely této slavnosti očištění od zlých sil. Říkaly, že by neškodilo pálit i čaroděje, v tom krásném plápolajícím ohni. Řadu věcí mají ve své moci a mohou je měnit tak, aby se z nich stali dobrodějové. Je však pravdou, že jejich konání je často svazováno nadřízenými čaroději. Všimněte si, jak stále přetrvává dominantní postavení mužů. Pálí se čarodějnice a užito je množné číslo. Nevím však o žádné ženě v Kuří, která by měla úkoly v otázkách zlepšení života v této obci na starosti. Otázkou je: proč je upalovat? Slovo „obec“ by se asi nemělo užívat. Není zde škola, kostel, fara ani hospoda. Jsme opravdu jen osadou. I nedávné pokusy o setkávání lidí v Klubu bývalé školy padly. Slyšel jsem také pesimistické názory. Jedna paní se zabývá myšlenkou, že se odstěhuje (kanalizace je v nedohlednu, peníze na projekt chodníku jsou vyhozeny, přemístění zastávky autobusu s ochranou proti dešti do blízkosti bezpečného přechodu směrem do Prahy dodnes není, auta jí jezdí až po plotě). Má pocit, že pro daně a poplatky jsme součástí Říčan, ale pro zlepšení života občanům jsme jen vzdálenou osadou.

Na druhé straně pozoruji, že staré, špinavé a nečisté šmouhy odplavuje čas a v Kuří pulzuje nový život. Kdysi jsem viděl malé děti. Dnes jsou z nich úspěšní lidé. Mladý lékař, který sbírá zkušenosti v zahraničí a má předpoklady pro vědeckou práci a miluje hudbu. Jiný chlapec buduje úspěšnou kariéru moderního zemědělce, další je úspěšný v řemesle, dívky studují na vysokých školách, z veselé dívenky je dobrá úřednice.

Aprílový den skončil, v Kuří udeřila půlnoc, měsíc v úplňku vykoukl nad lesem. U dohořívajícího ohně seděli starousedlíci spolu s novými obyvateli, kteří přišli do obce zdaleka a jsou posilou pro naši komunitu. Ten oheň je poselstvím. Vláda špatných sil byla spálena a nastal májový den. Všechno kolem kvete, snažme se, aby rozkvetlo i Kuří.

                                                         František Lochman

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena