Průvodce budoucností

1. 3. 2025

Zítřek začíná dnes

Říčany v roce 2035 – poznáváte svoje město? Masarykovo náměstí a ulice lemují stromy, fasády domů jsou porostlé zelení a střechy chytají dešťovku. Potoky se vysvobodily z trubek a voda dostala prostor v tůních. V komunitní zahradě se pěstuje zelenina i vztahy mezi lidmi. Doprava se změnila: Sdílená auta i kola jsou běžnou součástí života a děti chodí víc pěšky.

Školy nejsou jen budovy s lavicemi. Výuka probíhá venku, v laboratořích, v ulicích města. Sdílené kanceláře, dílny a komunitní centra pulzují životem. Lidem se tu žije zdravěji a lépe, každý má příležitost se nějak zapojit.

Senioři nejsou izolovaní, ale součástí komunitního života – učí mladší generace řemeslům, pečují o městskou zeleň, hrají pétanque a scházejí se v sousedských kavárnách. A ti, kteří potřebují podporu, mají dostupnou terénní službu, lépe přizpůsobenou MHD a bezbariérové ulice.

Festivaly a kulturní akce jsou běžnou součástí městského rytmu. A když je hezky, sousedé jednoduše vytáhnou stoly na ulici a baví se u společné večeře.

Střih. Jsme v Říčanech v roce 2025

Budoucnost tvoříme dnes. Některé změny vítáme, jiné nás překvapují, někdy i rozčilují. Ale všechny se nás týkají. A především těch, kteří budou žít v té budoucnosti nejdéle – dětí a dnešních studentů. Nevíme, jestli zůstanou v Říčanech, ale víme, že spousta mladých cítí potřebu něco dělat, být součástí změn. Jak vnímá otázku budoucnosti Sofie Vašková z říčanského Žákovského zastupitelstva? „Svět se mění a vyvíjí, ať už se nám to líbí, nebo ne. Jedna věc, kterou určitě můžeme dělat, je snažit se ovlivnit svoje okolí a jeho další rozvoj, a to za předpokladu, že budeme-li všichni spolupracovat.“

A právě proto vzniká tenhle průvodce. Chceme otevřeně mluvit o tom, co se ve městě děje, co se daří, ale i o tom, kde jsou překážky. Každý měsíc přineseme téma, které formuje budoucnost Říčan – od veřejné zeleně a dopravy přes čisté energie a komunitní život až po swapy, opravy starých věcí a podporu lokálních potravin.

„Říčany se dlouhodobě připravují na nové výzvy, které přicházejí s růstem města i proměnou klimatu. Některé věci neovlivníme, ale můžeme dělat chytrá rozhodnutí, jako je lepší hospodaření s vodou, revitalizace parků a veřejné zeleně nebo zapojení lidí do tvorby města. V tom je budoucnost, kterou máme ve vlastních rukou,“ myslí si David Michalička, starosta města Říčany.

Co se už změnilo?

Městské a školní autobusy ulevují dopravě, stanoviště sdílených kol jsou na mnoha místech a k dispozici jsou již dvě senior taxi. Koloběh dává druhou šanci odloženým věcem a pomáhá tam, kde je třeba. Náplavka u Říčanského potoka, ještě před několika lety neznámé místo, se stala oblíbenou zastávkou procházek a proběhl tu i Street Food Fest. Podobně se proměnilo i nádvoří 3. základní školy, kde beton vystřídal přírodní biotop. Výsadby desítek stromů, nových alejí a remízků vracejí krajině její přirozený ráz, zlepšují kvalitu ovzduší a poskytují prostor pro život ptákům a dalším živočichům.

Hledání rovnováhy

Ne všechno se ale daří bez komplikací a nutných kompromisů. Stavba nové školy na Komenského náměstí je jedním z takových případů. Novou školu město nutně potřebuje, aby zvládlo rostoucí počet dětí. Vznikne moderní dřevostavba se zelenou střechou, sportoviště, park i parkování pod zemí, ale louka je pryč. Oživne ale parčík po zbouraném kině, kde nedávno přibyla kruhová lavička pod stromem a do jara vznikne cesta i květinové záhony.

Málokdy může být rozhodování černobílé – některé změny znamenají ztrátu, jiné příležitost. Klíčové je hledat rovnováhu mezi rozvojem města, ochranou přírody a kvalitou života obyvatel, a k tomu je potřeba držet krok s dobou a být v obraze.

Vzdělávání pro budoucnost

Abychom se mohli správně rozhodovat, je důležité mít kvalitní informace A proto se Muzeum Říčany ve spolupráci s městským úřadem zaměřilo na vzdělávání zaměstnanců města a jeho příspěvkových organizací v oblasti udržitelnosti. „Dlouhodobě se věnujeme tématům, která jsou pro budoucnost klíčová – od přírody a krajiny až po vztah člověka k prostředí, ve kterém žije. Vzdělávání úředníků a městských organizací je proto přirozeným rozšířením naší práce. Pokud chceme udržitelnou budoucnost, musíme s ní začít právě tam, kde se tvoří rozhodnutí ovlivňující život v Říčanech,“ říká Jakub Halaš, ředitel Muzea Říčany.

A jak se můžete zapojit vy?

Říčany nejsou jen radnice, ale především lidé, kteří tu žijí. Každý může přispět, ať už péčí o kousek veřejného prostoru, účastí na komunitních akcích nebo projektem přihlášeným do Překvapte Říčany nebo Změň to!, které pak mění město k lepšímu.

V příštím vydání se zaměříme na vodu: Jaký má význam pro město a krajinu a jak s ní lépe hospodařit. Máte vlastní zkušenost nebo nápad? Co by vás zajímalo se o vodě dočíst? Napište nám! Protože a budoucnost tvoříme společně.

Markéta Janečková,
komunitní koordinátorka

zijeme@ricany.cz

 

A co si nenechat ujít v březnu?

Přijďte do Muzeua Říčany na „cáklou“ výstavu o vodě, která vám i dětem hravou formou ukáže, proč na vodě záleží ještě víc, než si myslíme. O vodě se hodně mluví, ale víte, jaké místo má v krajině, ve městě nebo ve vaší zahradě?

A pokud jste ještě neviděli, přijďte si prohlédnout výstavu fotografií a kreseb Stromy vypravují – je k vidění až do 20. března v prostorách Komenského náměstí 1619 v 1. patře.

Přijďte na komunitní snídani

Od dubna do června plánujeme tři neformální snídaně pro hybatele Říčan. Pokud už dnes pro své okolí něco děláte – nebo hledáte inspiraci, kde začít –, budeme rádi, když přijdete. doplnit termín!

Koho byste chtěli v Říčanech vidět?

Máte nápad, koho bychom měli pozvat na debatu o budoucnosti města? Nebo který film bychom měli společně promítnout a diskutovat o něm? Máte tip na knihu nebo dokument, který vás přiměl přemýšlet o budoucnosti? Pošlete nám svůj návrh!

 

Dešťový biotop u 3. ZŠVzdělávání zaměstnanců města a jeho příspěvkových organizací v oblasti<BR>udržitelnosti

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena