Psi v přírodě?

2. 4. 2022

Názor T. Kvisová

Dne 10. 3. 2022 mě muž, tvrdící, že patří k myslivecké stráži, oslovil s tím, že nemohu jít venčit své dva psy na Vyhlídkové cesty mezi obcemi Říčany a Kolovraty. Sám přijížděl autem po Vyhlídkové cestě od Kolovrat a u výjezdu na silnici na Lipany u elektrické rozvodné stanice objížděl zavřenou bránu u vstupu na cesty po osetém poli.

Pokud je mi známo, tak myslivecký zákon - Zákon č. 449/2001 Sb. (Zákon o myslivosti) říká, že, cituji:

§ 10 Povinnosti vlastníků domácích a hospodářských zvířat a vlastníků pozemků

(1) Je zakázáno vlastníkům domácích zvířat, včetně zvířat ze zájmových chovů a zvířat z farmových chovů zvěře, nechat je volně pobíhat v honitbě mimo vliv svého majitele nebo vedoucího.

Oba moji psi se ode mě nikam nevzdalovali a čekali, až skončí naše výměna názorů. Mladší pes okamžitě reagoval na přivolání, aby ho nepřejelo právě toto přijíždějící auto po stezce od Kolovrat.

Oba moji psi jsou plemene border kolie, což jsou psi pastevečtí a ani myslivecká stráž je nesmí v honitbě usmrtit, cituji:

§ 14 Oprávnění myslivecké stráže

(1) Myslivecká stráž je oprávněna

e) usmrcovat v honitbě toulavé psy, kteří mimo vliv svého vedoucího ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení pronásledují zvěř; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení. Toto oprávnění se nevztahuje na psy ovčáckých a loveckých plemen, na psy slepecké, zdravotnické, záchranářské a služební; usmrcovat kočky potulující se v honitbě ve vzdálenosti větší než 200 m od nejbližší nemovitosti sloužící k bydlení; pokud je tato nemovitost umístěna na oploceném pozemku, počítá se vzdálenost od jeho oplocení,

Oba moji psi nebyli evidentně toulaví a oba dlouhodobě pracují u ovcí a jsou léty prověřeni v kontaktu se zvířaty. Výcviku psů se věnuji dlouhá léta a nejsem nezodpovědná natolik, abych pouštěla na volno psa, o kterém vím, že ho neodvolám.

Opravdu bych ocenila, aby pracovníci v myslivosti řešili ty případy, které je řešit třeba a bezdůvodně neobtěžovali ty, kteří si jdou vyčistit hlavu po náročném dni v práci se psem, který je vychován tak, aby se pohyboval v krajině v souladu se zákonem.

Sama jsem byla opakovaně svědkem toho, že sami myslivci v různých situacích naprosto neměli své psy pod kontrolou a sháněli svého psa, který se pohyboval v honitbě přes 2 km daleko od nich.

 

Tereza Kvisová

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena