Reakce na článek o investicích

31. 3. 2017

Iveta Sinkulová, ředitelka ZUŠ Říčany; odpověď Miloslav Šmolík, zastupitel

Vážený pane Šmolíku,

dovolte mi, abych reagovala na váš článek v březnovém Kurýru, týkající se chaotického investování města. Dovolím si jen pár poznámek k projektu výstavní síně na Staré radnici.

Určitě jste se byl podívat, jak prostor ,,výstavní síně“ v současnosti vypadá. Je to velký , překrásný prostor, ale v katastrofálním stavu. Proděravělá střecha, špatné krovy, do celé budovy zatéká a ohrožuje to provoz v nižších patrech, kde je knihovna a investiční odbor.

Myslím si, že město Říčany s péčí řádného hospodáře se musí o tento prostor postarat a kompletně ho zrekonstruovat. A pokud již bude probíhat rekonstrukce, proč nedovést projekt až do řádného konce a zprovoznit pro Říčany zase další místo, kde bude možné pořádat kulturní akce v komornějším rázu? Je to velký prostor, který bude využitelný pro všechny organizace a spolky ve městě, oživí to život na náměstí a budeme zase o jeden krůček blíž k 21. století. Budou se zde pořádat výstavy a vernisáže (zatím v Říčanech pro výstavy není místo), malé komorní koncerty, literární pořady……

Pane Šmolíku, Říčanům strašně chybí prostory pro pořádání kulturních akcí. K dispozici máme pouze KC Labuť, kde se dají pořádat větší akce, někdy probíhají kulturní akce v Olivovně, kde je ovšem špatná dostupnost a výjimečně v kostele, po dohodě s panem farářem.

Koncerty v naší škole probíhají ve větší třídě, rodiče stojí na schodech, v sále a ni na chodbách není k hnutí a o nějaké kultuře poslechu se vůbec nedá mluvit. Pokud bude výstavní síň k dispozici i naší škole, ocení to, vedle ostatních organizací, i spousta našich dětí, rodičů a pedagogů.

Pane Šmolíku, vaší práce pro Říčany si velmi vážím, vím, že jste říčanský patriot, a že trochu opozice nikdy neškodí, ale rekonstrukce takto krásného prostoru a jeho přeměna ve výstavní síň není zbytečná investice!

Z vašeho článku v březnovém Kurýru a ze článků v časopise Buldog cítím u vás větší zaměření a důraz spíš na sport než na kulturu. Význam sportu nechci zpochybňovat, také jsem sportovec, ale myslím si, že říčanský sport nedostatkem financí netrpí. A navíc si myslím, že každý, kdo chtěl od města nějakou investici do zkulturnění jakéhokoli prostoru, který slouží veřejnosti, mohl na tom začít pracovat už dávno (viz fotbalový stadion) a jsem si jistá, že vedení města na takovéto pobídky slyší.

Jsem ráda, že ve vedení města sedí lidé, kteří si význam kultury v životě města uvědomují a dělají maximum, pro jeho zkvalitnění, i když se setkávají s mnohdy neoprávněnou kritikou. Na druhou stranu, ve srovnání s ostatními městy (a někdy podstatně menšími) máme v kulturní oblasti stále ještě co dohánět.

Iveta Sinkulová, ředitelka ZUŠ Říčany

 

Vážená paní Sinkulová,

v první řadě bych vám rád i vašim kolegům poděkoval za skvělou práci i výsledky v ZUŠ.

Rozumím vašemu názoru a děkuji za něj. Ve svém příspěvku minulém Kurýru jsem se pozastavoval nad nekoncepčností investování kolegů z radnice, kdy bourají plot a staví nový, zatímco zázemí v tribuně, které se stavbou víceméně přímo souvisí a je dle mého názoru důležitější, musí počkat. Stejně tak mi vadí, že město nenašlo pár desítek či stovek tisíc na vytvoření provizorního sportoviště u nové školy do doby výstavby hřiště nového atd.

Jsem si vědom stavu vaší ZUŠky a nejraději bych vzhledem k vašim výsledkům i zájmu o výuku v ní, aby byla mnohem větší a měla reprezentativnější prostory. Velmi jsem podporoval např. i přestavbu podkroví objektu ZUšky mezi školou a farou a rozumím vaší podpoře směrem ke vzniku dalšího blízkého prostoru, který můžete využívat. Objekt KC Labuť je pro přehrávky a koncerty možná ne vždy vhodný, ale je. Zatímco u ZŠ u Lesa chybí sportoviště a fotbalisti mají šatny, které jsou opravdu spíš za hranou než na hraně, proto ten možná polemizující příspěvek.

S úctou

Miloslav Šmolík, zastupitel

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena