Reakce na prosincový článek „Tak tomu trochu nerozumím“

30. 12. 2016

David Michalička, radní

Vážený pane Macinauere,

předem Vás žádám, abyste pečlivě vážil své výroky o klientelismu. Nic takového se na úrovni vedení města v tomto ani jiných případech neděje. Za tím si stojím.

 

Jinak se asi shodneme, že na dotčeném místě rodinné domy asi nikdy být neměly (jedná se o místo vlevo za protihlukovou zdí dálniční přípojky, když se sjíždí od D1 do Voděrádek). Správně uvádíte, že územní rozhodnutí bylo vydáno v roce 2009, tedy před prvním zvolením KM. V územním plánu byla lokalita k zastavění určena ještě dříve, podle mě chybně.

 

V letech 2009-2010 vyrostly domy v první části lokality (8 barevných dvojdomků), na zbytku území byly již tehdy vybudovány silnice, chodníky, opěrné zdi a inženýrské sítě. Od té doby dodnes je spodní polovina jakýmsi městem duchů, kde zámková dlažba zarůstá travou.

 

Když město před cca rokem obdrželo žádost majitele o rozdělení domů na 2 byty, pečlivě jsme zvažovali možnosti, pozitiva a negativa. Stavební úřad nás upozornil, že i přes případný nesouhlas města by pravděpodobně rozdělení nezabránil. Navíc z roku 2009 nemělo město s developerem podepsanou jakoukoliv smlouvu, takže developer nebyl nucen kromě domů dokončit vůbec nic.  

 

Proto jsme začali vyjednávat a po téměř roce jsme dospěli k relativně dobrému řešení, kdy kromě domů a inženýrských sítí developer smluvně přislíbil vybudování chodníku podél Krabošické ulice, dále pěší propojení na západní straně s prvky pro děti i dospělé a v neposlední řadě i předání pozemků městu a nemalý finanční obnos na infrastrukturu města. Ačkoliv jsem sám nesouhlasil s nárůstem počtu obyvatel domů na dvojnásobek, doporučil jsem zastupitelům brát výhodnější ze dvou špatných variant.

 

Účinná obrana proti příliš rychlému růstu města je v kvalitním územním plánu a krocích města před okamžikem, než je výstavba povolena.

 

David Michalička, radní

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena