Reakce na reakci o investování města

31. 3. 2017

Miloslav Šmolík, zastupitel

V dlouhé reakci se na můj příspěvek se pan starosta snaží obhájit svoji investiční strategii, která řeší množství projektů bez jasné koncepce a postupu. O kvalitní a promyšlené investiční přípravě města možná něco napovídá i fakt chybějící legendy části projektů na „přehledné“ mapce uprostřed březnového kurýra. Město by mělo mít jasnou vizi i priority investování. Méně může být více.

Město ignoruje potřebu rozšíření čistírny, prodlužuje její přípravu a vystavuje se do rizika stanovení stavební uzávěry na všechny stavby. Téměř jistě nestihne rozšíření hradit z dotačních prostředků a zaplatíme jej my všichni. Navíc dnes je jasné, že 21 000 EO přinese v blízké budoucnosti potřebu další intenzifikace, přesto to město zvažuje….

Příliš se neřeší ani dostavbu či rekonstrukce kanalizací i vodovodů, dlouhodobě odkládané sportoviště u základní školy sice začne možná letos, ale sportovat tu děti zatím nebudou. Sportovcům chybí také kryté haly pro zimní sportování vč. osvětlení, zázemí je mnohdy nevyhovující atd. Místo toho bourá zeď kolem fotbalového stadionu, ale tribunu neopraví, chce odkrýt koryto potoka, ale ubudou tím tolik chybějící parkovací místa u sportovišť. Stejně tak opraví jen část zdi u Sokoláku,atd. Rozumím, že tu nejsou jenom sportovci, ale i ostatní volnočasové aktivity v čele s naší úspěšnou ZUŠ, která vzhledem k pověsti a množství dětí dokáže však uspokojovat jen ty nejtalentovanější.

Chtělo by to tedy komplexní řešení. Možná nový objekt, možná nový kulturní dům? Nebo převzít Olivovnu? Atd?

Trochu v tichosti proběhla soutěž na projektanta komunitního centra, které má vzniknout místo chátrající budovy kina. Proto se ptám - Je v pořádku, že zadání projektu nového komunitního centra získá vítězný návrh (který se mimochodem v Říčanech líbí málokomu), jež překročí požadovanou cenu projektu dvojnásobně? To že se město nesnaží snížit cenu za projekt a nastaví vítězi prvního kola luxusní podmínky pro projektování, vyznívá ve srovnání s ostatními soutěžemi na cenu trochu bizarně. Pravda, jejich nastavení po architektonické soutěži je v souladu s pravidly. To mne mj. zaráží, ne to, že druhý návrh v pořadí, dělá člověk, kterého dobře znám a je za ním spoustu kvalitní práce.

Ano, ODS kritizovala množství zbytečných anket. Naprosto přesně to v posledním čísle Buldoga popsal Jiří Kozák v článku Promarněná šance participativního rozpočtování. Právě u takovéto investice bych však očekával odbornou i laickou diskusi říčanské veřejnosti, jakou budovu by si ve městě představovali.

Toto vše však nemusí platit, pokud město nedodrží svůj závazek a nezačne s rekonstrukcí ČOV. Pak stavba nedostane povolení a dokonce se může stát, že nadřízenými orgány bude vyhlášena stavební uzávěra a ani škola, komunitní centrum či jakákoliv jiná stavba na území města nevznikne.

Miloslav Šmolík, zastupitel

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena