REALITNÍ PORADNA

29. 2. 2020

 

Ing. Jana Karlachová

REMAX Alfa

Realitní makléřka pro Říčany a okolí

 Chcete také poradit při prodeji, koupi nebo pronájmu nemovitosti? Pošlete mi svůj dotaz k problému, který řešíte.

 Otázka: Dobrý den, v roce 2016 jsem koupil byt za cenu 3.200.000,- Kč a ten jsem pronajímal. V roce 2019 jsem potřeboval peníze pro podnikání a rozhodl se tedy byt prodat. Byt se podařilo prodat přes RK za cenu 3.700.000,- Kč. Z jaké částky musím zaplatit daň z příjmu? Děkuji             Ondřej K.

 

Odpověď: Dobrý den, protože jste měl s prodejem bytu náklady v podobě výdajů na právní servis, úschovu kupní ceny u advokáta, provizi realitní kanceláři, případně další výdaje, můžete si tyto prokazatelně vynaložené náklady odečíst od základu daně. Příklad: celkové prokazatelně vynaložené výdaje činily 180.000,- Kč. Základem daně je částka 3.700.000 – 3.200.000 - 180.000 = 320.000,- Kč. Tuto částku zahrnete do svého základu pro daň z příjmu dle §10 zákona o dani z příjmu. Daň z příjmu z prodeje bytu ve výši 15 % pak činí 48.000,- Kč.

 

Otázka: Dobrý den. Chtěla bych prodat chatu a následně do půl roku koupit rodinný dům. Veškeré peníze
z prodeje chaty chci použít na koupi tohoto domu. Musím zaplatit daň z příjmu nebo ne?   Jitka T.

 

Odpověď:  Dobrý den, pokud použijete peníze za prodej chaty k pořízení vlastního bydlení, pak jste od platby daně z příjmu osvobozena. Je tam podmínka, že tuto vlastní nemovitost k bydlení musíte koupit do konce následujícího roku po roce, ve kterém došlo k prodeji první nemovitosti.

 

Vaše dotazy k realitní problematice můžete posílat na

e-mail: jana.karlachova@re-max.cz

nebo přes webový formulář zde:

www.janakarlachova.cz/realitni-poradna

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena