Realitní poradna

30. 5. 2021

REALITNÍ PORADNA

Ing. Jana Karlachová

REMAX Alfa

Realitní makléřka
pro Říčany a okolí

 

Chcete také poradit při prodeji, koupi nebo pronájmu nemovitosti? Pošlete mi svůj dotaz k problému, který řešíte.

 

Otázka: Dobrý den, zdědil jsem peníze po otci a chci se zeptat, zda si mohu koupit byt do svého výlučného vlastnictví, pokud jsem ženatý?      Rudolf Š.

Odpověď: Ano, možné to je a existují 2 způsoby, jak to udělat.

1. zúžení společného vlastnictví manželů, které bude mít podobu notářského zápisu

2. souhlas manželky s nabytím do výlučného vlastnictví - spočívá v sepsání prohlášení, že manželka je s koupí obeznámená a že koupi financujete výhradně z vlastních prostředků mimo SJM (dědictví). Tento dokument musí být přílohou kupní smlouvy a musí mít úředně ověřené podpisy. Stejně jako u jakékoliv jiné dokumentace v realitních transakcích, i zde doporučuji, abyste svůj záměr probral se zkušeným právníkem.

 

Otázka: Dobrý den, v jakých případech může pronajímatel vypovědět smlouvu na dobu určitou s tříměsíční výpovědní lhůtou před skončením nájemní doby? Máme smlouvu na rok, ale po pěti měsících jsme byli kontaktováni, že majitel chce byt prodat a my se máme vystěhovat. Předem děkuji za odpověď.    Helena K.

Odpověď: Dobrý den, zamýšlený prodej pronajaté nemovitosti jistě není důvod k jednostranné výpovědi. Tyto důvody upravuje občanský zákoník. Můžete se však s majitelem dohodnout na ukončení nájemní smlouvy dohodou za podmínek, které pro Vás budou přijatelné (finanční kompenzace, přiměřená doba na vyhledání jiného nájmu apod.)

 

Vaše dotazy k realitní problematice můžete

posílat na e-mail:

jana.karlachova@re-max.cz

nebo dotazy volejte na tel.: 606 792 574

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2021 Všechna práva vyhrazena