Realitní poradna

31. 10. 2022

REALITNÍ PORADNA

Ing. Jana Karlachová
RE/MAX Alfa

 

Realitní makléřka pro Říčany a okolí


Chcete také poradit při prodeji, koupi nebo pronájmu nemovitosti? Pošlete mi svůj dotaz k problému, který řešíte.    

 

Otázka: Dobrý den, potřeboval bych prodat byt, na který jsem si vzal před 6 roky hypotéku. Jak bych měl postupovat? Děkuji, Milan B.

 

Odpověď: Prodej i koupě nemovitosti zatížené hypotékou stávajícího majitele jsou zcela běžné. Zástavní právo k nemovitosti není překážkou prodeje ani koupě nemovitosti, naopak v dnešní době takové obchody běžně probíhají. Tuto skutečnost je však nutné zohlednit ve smluvních dokumentech. Před podpisem kupní smlouvy a smlouvy o úschově se musí prodávající a kupující dohodnout na tom, jakým způsobem se zástavní právo vypořádá. Nejčastěji se zástavní právo na nemovitosti řeší předčasným splacením daného úvěru z kupní ceny nemovitosti a následným výmazem zástavního práva z katastru nemovitostí. Celý proces prodeje může trvat asi o 1-2 měsíce déle než v případě prodeje nemovitosti bez hypotéky. V tomto případě doporučuji obrátit se na realitní kancelář, která zajistí správný postup, aby prodej, splacení hypotéky i výmaz zástavního práva z katastru proběhl bez komplikací.

 

Otázka: Dobrý den. Chtěla bych prodat chatu a následně do půl roku koupit rodinný dum. Veškeré peníze z prodeje chaty chci použít na koupi tohoto domu. Musím zaplatit daň z příjmu nebo ne? Jitka T.

 

Odpověď: Dobrý den, pokud použijete peníze za prodej chaty k pořízení vlastního bydlení, pak jste od platby daně z příjmu osvobozena. Je tam podmínka, že tuto vlastní nemovitost k bydlení musíte koupit do konce následujícího roku po roce, ve kterém došlo k prodeji první nemovitosti.

Vaše dotazy k realitní problematice můžete posílat na e-mail: jana.karlachova@re-max.cz

nebo dotazy volejte na tel. č.: 606 792 574

 

 

 

 


 

 

 

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2022 Všechna práva vyhrazena