Realitní poradna

29. 12. 2022

REALITNÍ PORADNA

 

Ing. Jana Karlachová
RE/MAX Alfa

 

Realitní makléřka pro Říčany a okolí


Chcete také poradit při prodeji, koupi nebo pronájmu nemovitosti? Pošlete mi svůj dotaz k problému, který řešíte.    

 

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat, kdo by měl zaplatit daň z nemovitosti na příští rok při prodeji bytu v prosinci – prodávající nebo kupující? Podepsali jsme v prosinci kupní smlouvu a nyní čekáme na převod na katastru, který bude pravděpodobně hotový až v lednu.                                                  Marcela S.

Odpověď: Dobrý den, povinnost zaplatit daň z nemovitosti v roce 2023 má majitel nemovitosti, který vlastnil nemovitost k 1. lednu 2023. Záleží přitom na datu podání návrhu na vklad na katastr. Pokud bude podán návrh na vklad v prosinci a katastr převedl nemovitost až po 1. lednu, bude platit daň kupující, protože vlastníkem se stává zpětně ke dni podání návrhu na vklad vlastnického práva. Nový majitel podat daňové přiznání k dani z nemovitosti do konce ledna a zaplatit daň na rok 2023 do konce května 2023.Pokud podáte na katastr až v lednu, tak platí daň na rok 2023 původní majitel.

 

Otázka: Dobrý den, prodávám byt a již máme podepsanou rezervaci a zaplacený rezervační poplatek. Kupující si bere na koupi bytu hypotéku a prý potřebuje pro banku kupní smlouvu na byt, který prodávám. Nepřeji si, aby kupující viděl, za kolik jsem byt koupila. Je to nutné mu dávat kopii kupní smlouvy k dispozici? Děkuji za odpověď.                 Barbora N.

 

Odpověď: Dobrý den, Vaše kupní smlouva označována též jako nabývací titul je listina veřejně komukoli dostupná na katastru nemovitostí. Kdokoli si tedy může dojít na katastr a tam získat opis oné smlouvy, a to pouze za správní poplatek. Kupující nabývací titul pravděpodobně potřebuje pro banku, která mu bude financovat koupi Vašeho bytu. Je to běžný postup.

 

 

Vaše dotazy k realitní problematice můžete posílat na e-mail: jana.karlachova@re-max.cz

nebo dotazy volejte na tel. č.: 606 792 574

 

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2023 Všechna práva vyhrazena