Realitní poradna

31. 3. 2023

Chcete také poradit při prodeji, koupi nebo pronájmu nemovitosti? Pošlete mi svůj dotaz k problému, který řešíte.

Otázka: Několik let pronajímám byt a nájemníci se nyní chtějí přihlásit k trvalému pobytu – potřebují k tomu můj souhlas? Chrání nějak majitele bytů nový OZ v situacích, že na nájemníky bude např. uvalená exekuce? Markéta J.

Odpověď: Dobrý den, nájemci nepotřebují Váš souhlas k přihlášení místa trvalého pobytu na adresu Vašeho bytu (který na základě nájemní smlouvy užívají). Pokud ho po vás žádají, jedná se o výraz jejich slušnosti či neznalosti právní úpravy. Nájemníkům stačí doložit oprávněnost užívání bytu, tedy platná nájemní smlouva. Pokud se nájemci přihlásí k trvalému pobytu na adrese Vašeho bytu, nevzniknou jim z tohoto důvodu vůči bytu ani vůči Vám žádná nová práva a není třeba se toho obávat. Bude-li proti některému z nájemců zahájeno exekuční řízení, mohla by se Vás tato skutečnost dotknout pouze v případě, že v pronajímaném bytě máte umístěné některé své věci, které by exekutor mohl zabavit, pokud by nebylo zřejmé, komu tyto věci patří. Tomu se dá předejít soupisem vybavení do nájemní smlouvy nebo do předávacího protokolu k bytu.

 

Otázka: Dobrý den, mám dotaz: Rodiče mi chtějí darovat pozemek na stavbu rodinného domu. Je potřeba nechat k darovací smlouvě zhotovit i odhad ceny pozemku, abych mohl požádat o převod vlastnictví pozemku na katastru nemovitostí? Děkuji, MIloš H.

Odpověď: Dobrý den, pokud se jedná o darování v přímé linii, což je ve vašem případě, není potřeba cenový odhad. Stačí Vám jen darovací smlouva s úředně ověřenými podpisy, kterou dáte jako přílohu ke vkladu na katastrální úřad.


Vaše dotazy k realitní problematice můžete posílat na e-mail: jana.karlachova@re-max.cz nebo volejte tel. 606 792 574.

Ing. Jana Karlachová
RE/MAX Alfa
Realitní makléřka pro Říčany a okolí

 

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2023 Všechna práva vyhrazena