Říčaňáci vyrazili do německého Mirow

30. 8. 2019

Do rozespalé neděle se pomalu začal na říčanském nádraží shlukovat dav, který stejně jako jeho okolí těžko maskoval svou únavu. Od ostatních kolemjdoucích ho však rozlišovala nejen četná zavazadla, ale také citelná dávka turistického natěšení, které na cestě do Německa pohltilo jakékoli známky nedospalosti. Do Jugendherberge v Mirow jsme se dostali brzy odpoledne a hned se začali zabydlovat.

První den jsme jazykovou animací zahájili poznávání se s německou skupinou. Překonali jsme i takové výzvy jako je zapamatování si více jak 50 jmen a postavení mostu z 28 prostých červených tyčí. Večer jsme si užili u německé komedie Almanya, mapující příběh tureckých gastarbeiterů a jejich dovolenou zpátky ve vlasti.

Na další den jsme měli nachystanou cestu do Berlína. Měli jsme neuvěřitelné štěstí na průvodce – vysoký a mohutný hipster s nápaditým tetováním nás zaujal nejen svým suverénním vystupováním, ale také poutavým vyprávěním o zasypaném Hitlerově bunkru, vojákovi, který hlídá Checkpoint a nadšeném socialistickém davu na fasádě. Aby si každý mohl užít město na vlastní kůži, měli jsme vymyšlenou širokou škálu výzev od „udělej někomu radost“ po „vyměň si s Berlíňanem vtip“. V průběhu plnění úkolů jednotlivé skupinky Čechů a Němců začali na tablety sbírat podklady k tématu celého našeho zájezdu, tedy „Vesnice = nuda? Velkoměsto = zábava?“. Druhou část materiálu týmy získávaly v našem malebném partnerském městečku Grabow. To vše v reakci na současný trend vylidňování vesnic, které je znatelné u nás, ale v Německu je to obzvlášť problematické téma. Z pořízených videí, fotek a výsledků anket týmy poslední den vytvářely videa v nichž porovnávaly životní styl měšťanů a venkovanů.

Na programu jsme mimo to měli rovněž plavbu po chráněném Mirowském jezeře nebo půldenní cachtání v bazénu. Nechyběl ani táborák s opékáním a kytarou.

A už tu byl zas onen rozespalý dav, který si chtěl poslední večer protáhnout, jak jen to šlo, a do peřin se tak schoval až dlouho po večerce. Únava nás však přejde, nezapomenutelné vzpomínky, ty zůstanou. I vy, milí čtenáři, máte možnost podívat se (nejen) na naše projekty prostřednictvím našeho FB, nebo i nového instagramového účtu @twinningricany. Děkujeme za finanční podporu městu Říčany, Grabow a Česko-německému fondu budoucnosti. Pevně věříme, že i příští rok se zase někam vydáme.

Leticie Outhierová,

Komise pro partnerská města

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena