Říčanský olympionik Jaroslav Brož

30. 6. 2024

Jeden z nejúspěšnějších sportovců říčanské historie se narodil 1. dubna 1906 v Praze. Svůj první bicykl si postavil sám a začal na něm jezdit jako třináctiletý. Láska ke všemu pohyblivému, ať už v oblasti sportu, nebo profese, mu zůstala po celý život.

Nadějného cyklistu v Brožovi rozpoznal legendární sportovní klub AC Sparta Praha. Spartě se investice do mladého sportovce vyplatila: Jaroslav Brož získal sedm titulů mistra Československa v outdoorových (50 km) i drážních (1 km, 5 km) disciplínách. Zvítězil také v legendárním závodě do vrchu Zbraslav – Jíloviště, získal i titul v handicapu na 2 km, stal se také přeborníkem pražské župy. Do roku 1924 měl na svém kontě 19 různých cen! Nelze se tedy divit, že se v osmnácti letech stal členem československé národní reprezentace na VIII. olympijských hrách v Paříži v roce 1924.

Spolu s dalšími členy týmu se na olympiádě zúčastnil čtyřkilometrového závodu na velodromu. Československo se umístilo na sedmém místě. Brožovo hlavní úsilí ale směřovalo na padesátikilometrový závod sólo. Ačkoli nedosáhl na medaili, nechal za sebou závodníky deseti dalších národů a umístil se na osmé pozici.

Zážitek olympijské Paříže pro něj byl přelomový. Věděl, že svůj život chce spojit se svou životní vášní – cyklistikou. V roce 1935 Jaroslav Brož zažádal o povolení k provozování živnosti. Rozhodl se prodávat a opravovat bicykly a motocykly. Obchod si otevřel v tehdy ještě samostatných Radošovicích na adrese Černokostelecká 27. Později koupil dům v Černokostelecké 44, kam přesunul i svou živnost. V provozovně v Černokostelecké se rádi zastavovali nejen místní, ale i přespolní milovníci kol a motorek, kteří za Jaroslavem Brožem chodili pro radu, veselé popovídání i pro vzpomínky na olympiádu v Paříži. Zemřel 6. října 1953 v Praze ve věku 47 let.

Výstavu unikátních československých sportovních trofejí, medailí, olympijských memorabilií, osobních dokumentů i památek na Brožovu dílnu si nyní můžete prohlédnout v Muzeu Říčany. Expozice je pro vás připravena zdarma ve standardních otevíracích hodinách.

Radek Holodňák

Foto: archiv Muzea Říčany

Jaroslav Brož na začátku padesátých letZ ocenění úspěšného cyklisty Jaroslava Brože

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena