Říčany čeká období velkých projektů

27. 11. 2023

Nová základní škola, proměna Černokostelecké s oddělením vod, parkoviště P+R u nádraží, revitalizace Masarykova náměstí včetně radnice, cyklostezka do Louňovic. To je jen část velkých staveb, které naše město v příštích letech čekají. Běžné projekty, jako jsou rekonstrukce ulic a chodníků, vodovody, kanalizace nebo výsadby zeleně však nezastavujeme. Projektovou přípravu máme na několik let dopředu a další průběžně chystáme. Musíme být ale opatrní a plánovat finance na několik let dopředu.

Díky profesionálnímu přístupu Finančního výboru Zastupitelstva města Říčany v čele s Martinem Gebauerem jsme v předchozích letech „našetřili“ část ceny nové školy. S týmem na radnici jsme loni navíc vyjednali navýšení dotací na více než 450 mil. Kč, takže Říčany si nebudou muset brát na novou školu žádný úvěr. Celková cena stavby včetně investic do okolí (park, ulice) by měla být cca 700 mil. Kč (původní rozpočet byl přes 800 mil.).

V roce 2024 by měla vypuknout i velká rekonstrukce Černokostelecké s kanalizacemi. Jsme ale závislí na tendru, který vypisuje Ředitelství silnic a dálnic. Podíl města na rok 2024 má být cca 80 mil. Kč. Požádali jsme o dotaci na parkoviště P+R u nádraží a v zimě chceme vypsat soutěž i na tuto stavbu za cca 70 mil. Kč. Podobnou částku by měla stát obnova vrtů a úpravny vody – zde však není k dispozici dotace a realizaci si budeme moci dovolit pouze při velmi dobré nabídkové ceně.

Jak jsme slíbili, kromě nových projektů se zaměřujeme na údržbu a opravy majetku města. Velký dík patří kolegům z Technických služeb Říčany – město letos, podle mě, zase hodně prokouklo.

Služby, které jsou úspěšné a oblíbené, chceme dále vylepšovat. Mezi klíčové patří městská doprava včetně služby senior taxi či sdílené dopravy. Městské autobusy chceme dále posilovat tam, kde kapacita nestačí (Olivovna, školní autobusy) a obsloužit i další lokality (sídliště u MŠ Čtyřlístek, zimní stadion). I zde musíme hlídat finance, takže rozvoj bude pozvolný a promyšlený. V roce 2025 budeme znovu ve veřejné soutěži vybírat dopravce,a to s důrazem na ještě vyšší kvalitu vozidel i služeb.

Naším cílem je vaše spokojenost.

Váš starosta David Michalička

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena