S péčí řádného hospodáře – reakce na reakci

29. 2. 2020

Názor Miloslav Šmolík, zastupitel (ODS), reakce Vladimír Kořen, starosta města (KM)

 

Reakcí starosty města jsem zklamán, ale bohužel ne překvapen. Překrucování skutečností a mentorování nad rámec nastavených pravidel, podle kterých by neměl na článek zastupitele reagovat, je už takový folklór.

Horší je to, jak mám důvěřovat hospodaření a plánování města, když dokáže mávnout rukou nad deseti milióny? Proč již nedošlo k napravení stavu, když sloupy jsou měsíce v majetku města? Tedy pokud se chce nadále pokračovat v naplňování rozpočtu z pokut i na úsecích, které slouží hlavně k vylepšování příjmu rozpočtu města. Nebo se mění názor na využití radarů v některých úsecích?

Kdyby se rovnou zahrnula informace o výpadku několika miliónů do předpokladu, nic by se nedělo. Máme před sebou investičně náročné období a je zapotřebí být obezřetný, jak správně říká Martin Gebauer.

Za šlendrián lze považovat i absence projektového řízení. Jako v případě opomenutí vysoutěžení dodavatele, nebo přípravy či realizace některých investic. Je náhodou, že se nám opravené silnice vlní jako had a dodatečně se předělávají a brousí?

V kauze převodu bytů mi jde především o zachování kontinuity, důvěry, i slušnosti. Mrzí mě, že se město k situaci nepostavilo čelem. Ti lidé žili dvacet let v dobré víře, že získají byty, a nikdo to za celou dobu trvání nezpochybnil! Dnes už je vše asi příliš rozvrtané na to, aby se dalo jako v jiných městech beze zbytku dostát závazku, který byl téměř dvacet let nezpochybněn. Měla se hledat cesta, jak dostát závazku a zvážit případné riziko, a ne naopak. Protože co právník, to názor. Ostatní zmiňované skutečnosti v příspěvku jsou bláboly a nesmysly, takže nechápu, proč jsou zde zmíněny.

Stejně jako slova o volbách. Ta používáš, Vláďo, vždy, když jsi s argumenty v koncích. Jiný takový mediálně zdatný politik tomu zase říká „kampáň“.

Miloslav Šmolík, zastupitel (ODS)

Předně si, Mílo, myslím, že naše osobní výměny názorů nejsou tím, co město posouvá. Je to nekončící sled bohapustých řečí. Pravidla pro Kurýr jsou taková, že pokud je jedna strana napadená, druhá se má možnost bránit. A týká se to i zastupitelů. Napadáš vždy jako první, jsi agresivní a vedeš osobní souboj. Ok. Jenže vycházíš z nepřesných informací, totální neznalosti a spojuješ nespojitelné. Tak bodově.

Úsekové měření. Smlouva o převodu sloupů byla podepsána v lednu a soutěž na měřící zařízení běží. O jakém zdržení v řádu měsíců mluvíš? Je to mimo a to jsem vysvětlil. Úseky nerozšiřujeme, neměníme.

Odhady příjmů rozpočtu. Pochop už. Zásadní pro odhad je plánované měření na dálnici D1. Při rozpočtu téměř jedna miliarda korun se bavíme u výnosu z úsekového měření o možných rozdílech v řádu milionů korun.

Ulice Politických vězňů. Město přeci jednalo. Nechalo dvakrát předělat nekvalitní práci. Bylo by selhání, kdyby tolerovalo špatnou práci. Selhala firma a její zaměstnanci.

Byty 1910 – Týden před volbami v roce 2002 podepsal bývalý starosta smlouvy na převod bytů za 100 Kč. Nájemníci i někteří na radnici byli přesvědčeni, že si část bytu zaplatili. Jenže při studiu podkladů se ukázalo, že lidé podepsali smlouvy, kde se jejich půjčka městu započítává proti nájemnému. Ukázalo se také, že uzavření budoucích smluv nebylo zřejmě v souladu s právem. A na tom se oslovení právníci shodují, mají názor shodný. Rizika jsou taková, že bychom s největší pravděpodobností skončili za mřížemi a rozdáním majetku bychom poškodili všech dalších 16 000 obyvatel města o stovky milionů korun. Cestu, jak dostát závazku bývalého starosty jsi nenašel, stejně jako my.

Volební kampaň – argumenty mám a uvádím je. Rozhodně se necítím být v koutě. Krajské volby se blíží, já kandidovat rozhodně nebudu. Ty ano. Rád bych všechny varoval před volbou lidí, kteří chtějí rozhodovat a přitom si nedokáží zjistit ani relevantní informace. A jsou jen upovídaní.

                               Vladimír Kořen, starosta města (KM)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena