SDH Říčany

1. 2. 2019

Co nového u hasičů?

Vážení čtenáři a příznivci našeho sboru,

 máme za sebou první měsíc roku 2019 a doufám, že se vám všem daří plnit svá předsevzetí. I naše jednotka si jedno dala, a to ve zlepšování fyzické zdatnosti a znalosti. A abychom nebrali předsevzetí na lehkou váhu, hned v polovině ledna jsme se vypravili na týdenní zimní soustředění do Krkonoš. Ačkoliv to v nížinách na tu správnou zimu nevypadá, na horách je sněhu více než dost a tak jsme si v rámci fyzické zdatnosti každé ráno odházeli nemalé množství sněhu z cest a aut. Abychom nezůstali jen u odhazování sněhu, oprášili jsme svoje dovednosti a vydali se na lyže, snowboardy a sáňky a celkově si užívali sněhové nadílky na čerstvém horském vzduchu. Večery patřily přípravě na nadcházející rok, probrání teoretické i praktické přípravy na rok 2019, které každý rok vypisuje generální ředitelství HZS ČR. Všichni členové se domů vrátili pořádku a již nyní se těšíme na další zimní soustředění.

 Bohužel se ani začátek nového roku neobešel bez výjezdu. Naše jednotka byla povolána hned 10. 1. v ranních hodinách na zálohování našich profesionálních kolegů z Říčan. Tentýž den v 21:26 byla jednotka opět povolána k výjezdu, tentokrát zasahovala společně s kolegy z HZS stanice Říčany na nahlášeném požáru elektřiny ve sklepě. Požár postihl i komín, kde bylo nutné pomocí kominického náčiní provést jeho čištění, a to z toho důvodu aby se předešlo opětovnému vznícení.  Ačkoliv se nejednalo o nikterak složitý výjezd, jednotka opouštěla místo výjezdu těsně před druhou hodinou ranní. Dále jsme byli povoláni 17. 1. do Strašína k doutnajícím kamnům na tuhá paliva, kde majitel se natolik obával možného výbuchu kamen, že raději zavolal na linku 150. Po příjezdu na místo velitel zásahu rozhodl, že událost není takového rozsahu, že by byla nutná účast dvou jednotek. Z toho důvodu byla naše jednotka poslána zpět na základnu. Cesta na místo zásahu a zpět byla složitější, protože vedla po úzké cestě s velmi malým prostorem pro odbočení a otáčení cisterny. Tato situace nás nikterak nezaskočila, protože naši strojníci ( řidiči ) pravidelně absolvují kondiční jízdy, aby právě na takovéto situace byli připraveni.

Leden byl velmi hojný na valné hromady okolních sborů dobrovolných hasičů. Každý sbor valnou hromadu pořádá jednou za rok, kde shrne celoroční činnost sboru za rok minulý, představí a odsouhlasí se plán činnosti na rok následující. Náš sbor měl již tradičně valnou hromadu 24. 11. 2018 a samozřejmě byli přítomni jak zástupci okolních sborů, tak i zástupce z HZS (Hasičský Záchranný Sbor) a OSH PV (Okresní Sdružení Hasičů Praha Východ). Díky přítomnosti okolních sborů jsme byli taktéž pozváni na jejich valné hromady. Bylo jich tolik, že bohužel nebylo v našich silách se všech zúčastnit. Tímto bych chtěl poděkovat zástupcům našeho sboru za vzornou reprezentaci.

Je moji milou povinností vás informovat, že nás sbor se rozroste o další členy. Jeden adept mezi nás přišel 4. 1. 2019 a jmenuje se Sofie. Tímto jí chci popřát, aby se jí na tomto světě líbilo, dělala rodičům jen samou radost a každým dnem sbírala síly na to, aby jednou reprezentovala náš sbor tak, jako naše současná mládež, která jednou této generaci bude předávat své drahocenné zkušenosti. Jak jsem psal o pár řádků výše, sbor se rozroste o členy, očekáváme totiž ještě další posilu sboru, která se na svět teprve chystá. Věřím, že již příští měsíc vám budu moci dalšího nového člena představit.

Závěrem bych popřál snad jen to, aby se všem nadále dařilo držet se novoročních předsevzetí a těm, co je stihli porušit, možnost znovu začít. Rok je přece teprve na samém začátku.

David Pojezný,

jednatel SDH Říčany

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2020 Všechna práva vyhrazena